Aktualności Aktualności

Powrót

Poznańscy studenci pomagają przywrócić las po #huraganie100lecia

Poznańscy studenci pomagają przywrócić las po #huraganie100lecia

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno rozpoczęła się akcja sadzenia lasu na powierzchni pohuraganowej, prowadzona przez studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W 2017 roku huragan określany mianem huraganu 100-lecia wyrządził szkody w poznańskiej dyrekcji na powierzchni ponad 11 200 hektarów, co można przyrównać do blisko 16 tysięcy boisk piłkarskich. Najbardziej ucierpiało Nadleśnictwo Gniezno. Przypomnijmy, iż huragan zniszczył lasy na blisko 30% powierzchni tego nadleśnictwa, to 800 tys. m³, czyli tyle ile w standardowych warunkach pozyskuje się drewna przez 12 lat.

Całkowita powierzchnia do odnowienia i ponownego zalesienia na terenie czterech poznańskich nadleśnictw klęskowych wynosi ok. 3,5 tysiąca hektarów, co można przyrównać do powierzchni blisko 100 Morskich Ok. O tym, iż nie będzie to proste zadanie, wymagające ogromu czasu, pracy i wysiłku tłumaczono już w zeszłym roku, na specjalnie zorganizowanej w rocznice klęski konferencji prasowej. Zachęcono wówczas, by w wiosennym sadzeniu lasu na powierzchniach klęskowych, wspólnie z leśnikami wzięli udział studenci Wydziału Leśnego i lokalne społeczności. Wartością niemierzalną tego pomysłu miała być wspólna odpowiedzialność i budowanie wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń, podkreślając ciągłość procesów przyrodniczych w kontekście podnoszenia świadomości ekologicznej i kształtowania proekologicznych postaw.

Społeczna akcja sadzenia w Nadleśnictwie Czerniejewo rozpocznie się 30 marca, natomiast kilka dni temu, 18 marca na powierzchni leśnej w Leśnictwie Las Miejski (Nadleśnictwo Gniezno) sadzenie lasu rozpoczęli studenci. Przy inauguracji tego wspólnego wydarzenia byli obecni m.in.  - Ireneusz Niemiec, z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Piotr Łakomy - Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Sadzenie drzew przez studentów potrwa od 18 marca do 5 kwietnia. Zaangażowanych w odnawianie powierzchni poklęskowych będzie blisko 100 młodych adeptów leśnictwa. W okresie 3 tygodni na wytypowanej powierzchni posadzone zostaną młode sosny, dęby, buki, brzozy, świerki i modrzewie. Uzupełnione one zostaną o gatunki domieszkowe, ważne ze wględów biocenotycznych (śliwa tarnina, jawor, czereśnia ptasie, jarzębina czy gruszka).

W 2019 r. Nadleśnictwo Gniezno rozpoczęło odnowienia lasu na około 250 ha powierzchni pohuraganowych. Jest to duże wyzwanie organizacyjne, wymagające doskonałej logistyki, dystrybucji sadzonek, przygotowania i zabezpieczenia odpowiedniej ilości dołów do ich przechowywania na powierzchniach odnowieniowych oraz organizacji i nadzoru prac. W gnieźnieńskich lasach w tym roku posadzonych zostanie ponad 1,5 mln sadzonek, w tym 1 mln sadzonek sosny, 237 tys. sadzonek dębów, 140 tys. sadzonek brzozy i 50 tys. sadzonek buka.

Nadleśnictwo Gniezno zaprasza również wszystkich chętnych do udziału w akcji "Gnieźnianie sadzą las", która rozpocznie się 30 marca, w sobotę o godzinie 10.00 i trwać będzie do godz. 13.00. Szczegóły akcji na stronie www nadleśnictwa.