Aktualności Aktualności

Powrót

Pojawiły się pierwsze kleszcze

Pojawiły się pierwsze kleszcze

Wysoka wiosenna temperatura przyspieszyła aktywność kleszczy.

Łagodna zima spowodowała bardzo szybki rozwój nie tylko roślin ale także zwierząt, w tym pajęczaków, do których należy kleszcz.

Kleszcze spędzają sen z powiek wszystkim, którzy lubią przebywać w parku lub w lesie. Najczęściej na swoich żywicieli czyhają w wysokich trawach i zaroślach.

Swoją ofiarę wyczuwają za pomocą wyspecjalizowanych narządów znajdujących się na ich odnóżach. Reagują na temperaturę ciała, wydychany dwutlenek węgla oraz pot. Kiedy kleszcz znajdzie się na skórze szuka miejsc, w których naskórek jest najcieńszy. Najczęściej są to okolice pachwin, skóra pod kolanami lub uszami. Nie jesteśmy w stanie wyczuć jego obecności, ponieważ jego wkłucie jest w zasadzie bezbolesne. Dzieje się tak za sprawą substancji znieczulającej, która wraz ze śliną tego pajęczaka zostaje wprowadzona do naszego ciała. W trakcie żerowania kleszcz powiększa swoje rozmiary nawet do 12 mm!

Dlaczego są niebezpieczne?

Ok. 30-40% kleszczy jest nosicielami różnych zarazków, przede wszystkim groźnych dla zdrowia krętków boreliozy oraz wirusów zapalenia opon mózgowych. Wirusy te trafiają do naszego ciała w momencie wkłucia się kleszcza, dlatego należy jak najszybciej go usunąć.

Jak się przed nimi bronić?

Planując wypoczynek w parku lub w lesie musimy pamiętać aby wybierać odpowiednią porę dnia. Kleszcze najbardziej aktywne są rano i w godzinach późno popołudniowych. Nie należy spacerować w bliskiej odległości wysokich traw i krzewów, bo właśnie w tych miejscach możemy spotkać kleszcza. Należy również pamiętać o odpowiednim ubiorze, czyli długich spodniach, bluzkach z długim rękawem i czapce lub kapeluszu. W takim stroju łatwiej i szybciej dostrzeżemy wędrującego po naszym ciele kleszcza. Zaleca się korzystanie z preparatów odstraszających kleszcze. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli zauważymy, że zostaliśmy ukąszeni nie wolno smarować tego miejsca olejem lub innymi substancjami. Powoduje to wzmożone wydzielanie przez kleszcza śliny, zawierającej wirusy. Najlepszym sposobem pozbycia się kleszcza jest uchwycenie go pęsetą lub innymi szczypczykami jak najbliżej skóry i zdecydowanie lekkim ruchem prostym usunięcie go ze skóry. To miejsce należy zdezynfekować.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem:

1. Jeśli po ukąszeniu kleszcza pojawią się objawy przypominające grypę. Może to świadczyć o zakażeniu wirusowym zapaleniem opon mózgowych.

2. Jeśli w przeciągu nawet kilku tygodniu w miejscu ukąszenia pojawi się rumień. Może on oznaczać zarażenie krętkami boreliozy.