Aktualności Aktualności

Powrót

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem

Po raz trzeci sprzątamy z prezydentem

W ubiegłą środę Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką ponownie zainaugurowali akcję „SprzątaMy”. Tym razem wielkie zbieranie śmieci w lasach zostało zorganizowane na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Prezydent Andrzej Duda przypominał jak ważne jest utrzymanie lasów w czystości. – Pamiętajmy o tym, że zanieczyszczenia wnikają w glebę, przenikają do wód podziemnych i później są cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele, wiele lat – podkreślił prezydent.

Wspólnie z prezydencką parą lasy sprzątali m.in. Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dr Dariusz Pieniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. W akcji wzięli udział także przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, harcerze, studenci oraz dzieci z okolicznych szkół.

 

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał. W 2019 r. w akcji wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników.

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania, wywożenie wszelkich odpadów do lasów wciąż jest dużym problemem. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych stanowią często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.