Aktualności Aktualności

Powrót

Odszedł ŚP. Zenon Adamczewski

Odszedł ŚP. Zenon Adamczewski

10 grudnia 2014 roku zmarł dyrektor byłego Technikum Leśnego w Mojej Woli.

Śp. Zenon Adamczewski (ur. 29 listopada 1923 roku w Boguniewie, gmina Rogoźno) – ostatni dyrektor byłego Technikum Leśnego w Mojej Woli (1967–1975) i zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin (1975–1981), pełniący obowiązki kierownika Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Mojej Woli. Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Sośniach 13 grudnia 2014 roku.

Z wykształcenia był leśnikiem i pedagogiem, ukończył Gimnazjum Leśne w Margoninie, a następnie studia leśne w Poznaniu i pedagogiczne w Warszawie. Z zamiłowania był również myśliwym i pszczelarzem.
Podczas II wojny światowej brał czynny udział w walkach z okupantem. Jako żołnierz AK służył w regionie Jasła i Gorlic (pseudonim „włóczęga").

Jego droga zawodowa wiodła od stanowiska drwala i gajowego w Nadleśnictwie Kołaczyce w krośnieńskiem (okres okupacji) i pracownika składnicy drewna w Nadleśnictwie Kąty (1945), poprzez kolejne etapy pracy zawodowej, podczas których związany był z nadleśnictwami Miradz, Wyszobórz, Manowo i Okonek (w tym ostatnim pełnił funkcję nadleśniczego).

W 1961 roku rozpoczął pracę w Technikum Leśnym w Mojej Woli, gdzie podopiecznym przybliżał arkana gospodarki leśnej i leśnictwa, szczególnie ochrony lasu. Dzięki biegłej znajomości uczył również języka niemieckiego. W latach 1967–1975 pełnił funkcję dyrektora tej szkoły, a przez kolejnych sześć lat kierownika nowo powołanego leśnego ośrodka szkoleniowego, który powstał z przekształcenia zlikwidowanego technikum.

Wychowankowie i współpracownicy zapamiętali Dyrektora jako wspaniałego leśnika, pedagoga i przede wszystkim serdecznego człowieka – miłującego piękno przyrody.

„Można odejść na zawsze

by stale być blisko"

ks. Jan Twardowski