Aktualności Aktualności

Powrót

Leśnicy z Sycowa fundują regały dla Bibliotek Publicznych

Leśnicy z Sycowa fundują regały dla Bibliotek Publicznych

W trzech Bibliotekach Publicznych znajdujących się w zachodniej części terenu Nadleśnictwa, leśnicy z Sycowa ufundowali regały z książkami o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Mowa tu o Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Syców, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzybórz oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Dziadowej Kłodzie.

Wszystkie znajdują się w zasięgu terytorialnym Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie, którego celem działania jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach, edukacja leśna społeczeństwa oraz prowadzenie prac badawczych i doświadczalnych dla potrzeb gospodarki leśnej. Nazwa LKP „Lasy Rychtalskie” została przyjęta dzięki występującemy na tym terenie ekotypowi sosny rychtalskiej. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest jej duża plastyczności tj. przystosowywania się do nie zawsze idealnych warunków środowiska bez utraty jej naturalnych cech. 

Zdjęcie przedstawia foldery Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie. Fot. Martyna Kuźniak

Dnia 27.02.2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Syców odbyło się spotkanie, na którym oficjalnie przekazano jeden z regałów i książki. Nadleśniczy Józef Szymański wraz z Dyrektorem Centrum Kultury w Sycowie Bartoszem Zajdlerem i reprezentantem Publicznego Przedszkola nr 3 im. Małego Księcia w Sycowie dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, a grupa zaproszonych na to wydarzenie przedszkolaków zaprezentowała występ artystyczny.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci słuchających opowieści. W tle przekazany regał z książkami. Fot. Martyna Kuźniak

Przekazane książki o tematyce przyrodniczo-leśnej mają służyć mieszkańcom.

Na oryginalnie prezentującej się półce, znajdują się atlasy z fotografiami przyrody, książki naukowe dotyczące botaniki, ekologii i fizjologii roślin, a także poradniki dotyczące ochrony roślin.

Na najmłodszych czytelników czeka seria opowiadań o skarbach polskiej fauny i flory, spotkania z przyrodą i historie o przygodach w szepczącym lesie, a także klucze i przewodniki do oznaczania i rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt. Z pewnością doskonale się sprawdzą podczas rodzinnych spacerów po pobliskim lesie czy parku.

Mamy nadzieję, że książki trafią w gusta lokalnej społeczności, która będzie chętnie i często po nie sięgać. Łącznie do trzech bibliotek przekazano 384 książek.

Zdjęcie przedstawia książki ułożone na regale. Fot. Martyna Kuźniak

Książka sama w sobie jest jedynie przedmiotem stojącym na półce, ale kiedy czytelnik zabierze ją do ręki i zagłębi się w słowa, nabiera ona wielkiej wartości, stając się skarbnicą wiedzy, pobudzając wyobraźnię czytelnika.

Zapraszamy do czytania!