Aktualności Aktualności

Powrót

Mood for wood

Mood for wood

Jest środek lata. Mamy wakacje, sezon ogórkowy, a u nas tyle się dzieje! Nad Stawem Browarnym na terenie Nadleśnictwa Babki pracuje międzynarodową grupa studentów, którzy przyjechali do Poznania, by wziąć udział w tegorocznej edycji warsztatów Mood for wood.

Mood for wood to warsztaty projektowe organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Poznaniu (SARP Poznań). Ich uczestnikami są studenci z Polski i zagranicy, którzy z pomocą uznanych projektantów, architektów i stolarzy z całej Europy, a także z udziałem lokalnych społeczności, tworzą meble i konstrukcje wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Wszystko oczywiście z wykorzystaniem najlepszego ekologicznego surowca, jakim jest drewno.

W tym roku wypada już 8 edycja tego wydarzenia. Poprzednie zgromadziły przeszło 350 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Ich projekty można napotkać w różnych zakątkach Poznania. Należy do nich m.in. wyjątkowa konstrukcja w parku w Radojewie na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko, tor przeszkód dla psów na wybiegu nad Rusałką, czy ławko-trybuna i pomost na Ratajach.

Fotografia przedstawia konstrukcję w parku w Radojewie, na której siedzą dzieci. Konstrukcja została wykonana przez uczestników warsztatów Mood for wood w 2019 roku. Fot. M. Krokowska-Paluszak

Into the wood

Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów jest natura, a przede wszystkim jej ukryte skarby, do których pragniemy dotrzeć, jednocześnie nie burząc jej równowagi. Mówiąc w skrócie: INTO THE WILD. W dniach od 22 lipca do 3 sierpnia uczestnicy warsztatów będą wytężać swoją wyobraźnię i doskonalić umiejętności obróbki drewna, by zmaterializować swoje pomysły. Na Łęgach Dębińskich oraz w Kobylimpolu stworzą konstrukcje, które posłużą lokalnej społeczności, jako miejsce rekreacji i edukacji ekologicznej.

Fotografia przedstawia uczestników warsztatów Mood for wood słuchających prelekcji w terenie. Fot. Daniel Grzybowski

Celem jest zbudowanie łączników pomiędzy przestrzenią miejską a przyrodą.Tym razem jeden z projektów znajdzie się bezpośrednio u nas, a konkretniej przy Stawie Browarnym w Kobylimpolu na terenie Nadleśnictwa Babki. Będzie to konstrukcja przygotowana, by umożliwić okolicznym ornitologom amatorom obserwację ptaków. Cały pomysł ma opierać się na stworzeniu wykonanego z drewna obiektu, który wpasuje się w miejscową roślinność i pozwoli podglądać życie jej skrzydlatych mieszkańców.

Fotografia przedstawia makietę platformy do obserwacji ptaków, którą studenci zbudują nad Stawem Browarnym. Fot. Mood for woood.

Otwarcie platformy dla lokalnej społeczności nastąpi 7 sierpnia 2021 r.

Prace trwają już od piątku, kiedy to pełni zapału studenci z Łotwy, Niemiec i Polski wybrali się nad Staw Browarny, by obejrzeć wybraną dla nich lokalizację i posłuchać nieco na temat obserwacji ornitologicznych. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem oraz wprowadzeniem w tegoroczny temat warsztatów. Pani Maria Krześlak-Kendziora opowiedziała o tajnikach obserwacji ptaków, a także o występujących na miejscu gatunkach. Budowa "obserwatorni" podlega konsultacjom z okolicznymi mieszkańcami, jak i przedstawicielami Nadleśnictwa Babki. Przy projektowaniu studenci brali pod uwagę zarówno dobro ptaków, jak i obserwujących je ludzi.

Dziś rozpoczeły się prace budowlane. Przed uczestnikami sporo wyzwań i niezapomnianych wrażeń. Będziemy pilnie śledzić ich postępy i na pewno podzielimy się końcowymi efektami ich pracy.

Fotografia przestawia zdjęcie znad Sawu Browarnego, gdzie studenci pracują nad swoją konstrukcja. Fot. M. Krokowska-Paluszak.

Życzymy wielu niesamowitych pomysłów i doświadczeń!

Partnerem wydarzenia jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, która dofinansowuje warsztaty.

Link do oficjalnej strony projektu: http://www.moodforwood.com/