Aktualności Aktualności

Powrót

Miedzynarodowy Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej w OKL w Gołuchowie

Miedzynarodowy Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej w OKL w Gołuchowie

18 czerwca br. miała miejsce trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej.

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie podczas festiwalu odbyły się: III Gołuchowski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, III Gołuchowski Konkurs Muzyki Myśliwskiej oraz VIII Ogólnopolski Drużynowy Konkurs w Szlachetnej Sztuce Wabienia Jeleni.

Na dziedzińcu „Oficyny", od godz. 11.00, 14 zespołów oraz 51 solistów prezentowało swe umiejętności. Sygnaliści przyjechali do Gołuchowa z całej Polski, były także dwa zespoły z Czech i jeden z Litwy.

Jury w składzie Maciej Strawa (przewodniczący), Artur Kanawka oraz Adam Migurski oceniało występy wszystkich uczestników. W podsumowaniu przewodniczący powiedział: Cały konkurs przebiegł sprawnie, bez zakłóceń, poziom był zróżnicowany i cieszy fakt, że występują także początkujący sygnaliści, którym gorąco kibicujemy. Dziękujemy także zagranicznym zespołom za wspaniałe zaprezentowanie się polskiej publiczności.    

Grand Prix festiwalu – statuetkę żubra – otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon" Wydziału Leśnego SGGW z Warszawy. Uzyskał on najwyższe noty w muzyce myśliwskiej.

Zwycięzcy w poszczególnych klasach:

Soliści:

Klasa D:

I miejsce – Jan Puchała (Koło Łowieckie „Jeleń" z Rychtala)

Klasa C:

I miejsce – Patrycja Kulak (Technikum Leśne w Brynku),

II miejsce – Jakub Kociński (Gimnazjum Publiczne w Wąsowie)

III miejsce – Aistas Pučinskas (Aleksandras Stulginskis Unoversitetas z Litwy)

Klasa B:

I miejsce – Artur Sadowski (Technikum Leśne w Brynku)

II miejsce – Anna Tomaszewska (Gimnazjum Publiczne w Kaźmierzu)

III miejsce – Adam Dolniak (Technikum Leśne w Brynku)

Klasa A:

I miejsce – Sylwia Tomecka (Technikum Leśne w Brynku),

II miejsce – Bartłomiej Szlachta (Technikum Leśne w Brynku)

III miejsce – Luiza Szatner (Technikum Leśne w Brynku)

Kategoria zespołów:

Klasa C:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Darz Bór" (Nadleśnictwo Grodzisk),

II miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hubert" Bralin (Koło Łowieckie „Hubert" Bralin),

III miejsce – III Zespół Trębaczy Myśliwskich Goraj (Zespół

Szkół Leśnych w Goraju)

Klasa B:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów

Państwowych w Radomiu

II miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Przylesie" Poznań (Koło Łowieckie

„Przylesie" Poznań)

III miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Wandy" (Nadleśnictwo  

Przedborów)

Klasa G:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon" Wydziału Leśnego SGGW  

w Warszawie

II Miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku

Muzyka myśliwska:

Klasa MB:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon" Wydziału Leśnego SGGW

w Warszawie

II miejsce – Trubači OMS Přerov (Czechy)

III miejsce – Trubači z Kladské (Czechy)

Klasa MEs:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów

Państwowych w Radomiu

Klasa MSH:

I miejsce – Zespół Aleksandras Stulginskis Unoversitetas (Litwa)

O godzinie 14.00 swe konkursowe zmagania rozpoczęli wabiarze jeleni. W VIII Ogólnopolskim Drużynowym Konkursie w Szlachetnej Sztuce Wabienia Jeleni startowało sześć trzyosobowych drużyn z całej Polski. Zawodnicy występowali w czterech konkurencjach. W trzech pierwszych każdy z drużyny występował indywidualnie, w ostatniej cała drużyna odegrała scenkę rodzajową. Wabiarzy oceniało jury w składzie: Krzysztof Andrzejewski, Zbigniew Biber, Kazimierz Bieganowski. Nad pracą jury i przebiegiem konkursu czuwał pan Jacek Pszczółka – prezes Klubu Wabiarzy Jeleni Polskiego Związku Łowieckiego.  Najlepszymi w Polsce drużynowymi wabiarzami okazali się:

I miejsce: Biuro polowań „Huntpol" Radom i Okręgowa Rada Łowiecka w Kaliszu w składzie: Dariusz Rzepka, Jan Skrzetuski, Łukasz Wyrzykowski

II miejsce: Nadleśnictwo Sarbia w składzie: Adam Czarny, Bogusław Łyczykowski, Tomasz Maliński

III miejsce: Reprezentacja Klubu Wabiarzy Jeleni Zarząd Główny w Warszawie w składzie: Tomasz Gurzyński i Julia Gurzyńska (Nowe Miasto Lubawskie), Andrzej Pańszczyk (Biały Dunajec), Stanisław Szlachta (Wieliczka).

Przy pięknej czerwcowej pogodzie można było nie tylko posłuchać muzyki, czy odgłosów jeleni, ale także dowiedzieć się wielu informacji na temat psów myśliwskich takich jak labrador, czy gończy polski. Psy te prezentował pan Cezary Marchwicki, na co dzień prowadzący hodowlę labradorów.  

Przez cały czas trwania festiwalu byli obecni sokolnicy z Polskiego Klubu Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników". Do Gołuchowa przywieźli ze sobą: jastrzębia Harrisa, sokoła raroga górskiego i sokoła białozora. Sokolnicy chętnie opowiadali o swoich skrzydlatych podopiecznych, a goszczący na festiwalu mogli wziąć na rękę ptaka łowczego i zrobić sobie z nim zdjęcie. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy wiedzy leśnej m.in. rozpoznawanie poroży, tropów, czy odgłosów zwierząt leśnych na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez OKL w Gołuchowie i Nadleśnictwo Antonin. Prezentował się też Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie", od którego można było otrzymać sadzonkę buka i cisa. Gmina Gołuchów przedstawiała ofertę turystyczną i zapraszała do udziału w akcji promocyjnej „Przyjeżdżajcie do Gołuchowa!". Tego dnia można było również – całkowicie bezpłatnie – zwiedzić wystawy Muzeum Leśnictwa.

Festiwal zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, przy współudziale nadleśnictw: Antonin, Grodziec, Kalisz, Krotoszyn, Przedborów, Syców, Taczanów, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie" i Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego, Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu, Klubu Wabiarzy Jeleni Polskiego Związku Łowieckiego Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz Gminy Gołuchów. Przedsięwzięcie wsparł sklep myśliwski „Colt" z Kalisza.