Aktualności Aktualności

Powrót

Lasy warte poznania - Małe Mazury

Lasy warte poznania - Małe Mazury

Zapraszamy na nasz wakacyjny cykl "Lasy warte poznania", w którym regularnie będziemy przedstawiać miejsca warte odwiedzenia na terenie RDLP w Poznaniu, oto pierwsze z nich. Pomimo typowego dla Wielkopolski rolniczego krajobrazu Nadleśnictwo Kościan kryje w sobie wiele urokliwych miejsc. Na jego terenie znajduje się kilka wyjątkowych lokalizacji powiązanych z wodą, takich jak rezerwaty chroniące jeziora i torfowiska. Nie brakuje tam także punktów widokowych i ciekawostek historycznych.

Nadleśnictwo Kościan znajduje się w południowej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. To teren pełen niewielkich lasków, pośród których znaleźć można kilka atrakcyjnych pomysłów na wakacyjny weekend. Godnych polecenia zwłaszcza miłośnikom wodnej rekreacji.

Wyspa Konwaliowa

Rezerwat o tej wdzięcznej nazwie znajduje się na terenie leśnictwa Olejnica. Wyspa położona jest na Jeziorze Radomierskim, a pierwszy rezerwat utworzono tu już w 1957 roku. Obecnie chroni on ponad stuletnie lasy liściaste porosniete dębami i lipami oraz związane z nimi siedliska.

Na fotografii las i konwalie Wyspy Konwaliowej. Fot. Krzysztof Moroz (Nadleśnictwo Kościan)

Nazwa wyspy, jak łatwo odgadnąć wiąże się z łanami konwalii majowej, które wraz z nastaniem wiosny pokrywają znaczne połacie wyspy. Tutejsze są o tyle nietypowe, że mają różowo zabarwione pręciki. Wśród bogatej roślinności swój dom znalazło również liczne ptactwo. Można tu zaobserwować na przykład czaplę siwą, a przy odrobinie szczęścia również kanię rudą.

Z uwagi na unikatowy charakter tego miejsca i fakt, że jest ono rezerwatem, na wyspę obowiązuje zakaz wstępu. Można ją jednak podziwiać z poziomu wody, na przykład podczas kajakowej wyprawy Szlakiem Konwaliowym. Biegnie on przez kompleks jezior polodowcowych, na którego terenie zlokalizowana jest wyspa. Zbiorniki łączy sieć kanałów, a w okolicy znajduje się wiele firm organizujących spływy, dzięki czemu jest to świetna miejsce dla miłośników przyrody i wiosłowania, zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i dopiero rozpoczynających swoją przygodę z wodą.

Ścieżka Olejnicka

Na terenie leśnictwa Olejnica znajduje się również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, która stanowi najważniejszy obiekt edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kościan. Tworzy ona 8-kilometrową pętlę, która rozpoczyna się i kończy przy miejscu postoju. Jej trasa biegnie wzdłuż brzegu Jeziora Olejnickiego, następnie lasem i wokół Rezerwatu Torfowisko nad Jeziorem Świętym. Przy ścieżce znajduje się 13 stanowisk opatrzonych tablicami informacyjnymi oraz 20 mniejszych tabliczek opisujących rosnące tu gatunki drzew i krzewów.

W ramach odpoczynku można skorzystać z ustawionych przy ścieżce ławek i stolików.

Mapka przedstawia przebieg trasy Ścieżki Olejnickiej. Źródło portal CzaswLas.

Ze ścieżki można podziwiać wspomnianą wyżej Wyspę Konwaliową oraz skupisko żywotników olbrzymich. Lasy złożone z żywotników stanowią w Polsce widok niezwykły, bo jest to u nas gatunek obcy. Rosnące tu drzewa zostały posadzone na początku ubiegłego wieku przez pruskie stacje doświadczalne.

Fotografia przedstawia żywotniki olbrzymie. Fot. Krzysztof Moroz (Nadleśnictwo Kościan).

Położony przy ścieżce Rezerwat Torfowisko nad Jeziorem Świętym chroni tereny jeziora dystroficznego i przylegających do niego dobrze zachowanych torfowisk przejściowych. Mamy tu zatem do czynienia z zarastającym zbiornikiem wodnym, który przekształca się w trzęsawisko. Występuje tu wiele niezwykle cennych roślin, takich jak rosiczka okrągłolistna, wełnianka pochwowata czy bagnica torfowa.

Widok z Winnicy

Na terenie gminy Przemęt, nieopodal miejscowości Siekowo ponad linię drzew wyrasta drewniana wieża widokowa. Dzięki umiejscowieniu na szczycie wzgórza roztacza się z niej niezwykle rozległy widok na okoliczne tereny. Któż mógłby przypuszczać, że przeszło 100 lat wcześniej w tym samym miejscu uprawiano winorośl.

Siedmiokondygnacyjna wieża w Siekowie ma 30 metrów wysokości i do pewnego momentu była najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce. Dzisiaj ustępuje choćby 49,5 metrowej drewnianej wieży w Krynicy-Zdroju. Wciąż jednak z jej tarasu rozciąga się szeroka panorama, a przy dobrej widoczności i użyciu odpowiedniego sprzętu można z niej zaobserwować obiekty nawet tak odległe, jak Śnieżka. Wieża powstała z inicjatywy Urzędu Gminy w Przemęcie przy wsparciu finansowym m.in. Nadleśnictwa Kościan.

Fotografia przedstawia wieżę widokową w Siekowie. Fot. Zbigniew Mikołajczak (Nadleśnictwo Kościan).

Wzgórze Winnica swoją nazwę zawdzięcza prawdziwej winnicy, która znajdowała się tam, gdy okoliczne ziemie należały do hrabiego Zygmunta Czarneckiego. Na przełomie XIX i XX stał tutaj budynek mieszkalny, w którego piwnicach przechowywano wina wyprodukowane z uprawianych lokalnie winogron. Do dzisiaj na tym terenie zachowały się pozostałości lodowni w postaci głębokiego wykopu. 

W pobliżu znajdują się parkingi leśne udostępnione przez Nadleśnictwo Kościan. Obok samej wieży wyznaczono miejsce postoju dla pojazdów konnych i koni.

Informacje o infrastrukturze turystycznej, położeniu ścieżek edukacyjnych czy wież widokowych można znaleźć na portalu www.czaswlas.pl