Aktualności Aktualności

Powrót

Majówka w lesie, dlaczego nie?

Majówka w lesie, dlaczego nie?

Długi weekend majowy przed nami, aktywny wypoczynek na łonie natury to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Zachęcamy do podróży po wielkopolskich lasach.

Las to wspaniałe miejsce na odstresowanie się od dnia codziennego, nauki, pracy czy wysiłku fizycznego. To doskonałe miejsce na chwile refleksji, wsłuchując się w wiosenny śpiew ptaków. Wpływa korzystnie zarówno na nasze ciało, zwłaszcza jeśli spędzamy ten czas aktywnie. Czy jesteśmy tylko amatorami i ćwiczymy rekreacyjnie czy traktujemy sport na poziomie wyczynowym, regularne ćwiczenia poprawiają stan naszego życia codziennego. A czy można sobie wymarzyć lepsze miejsce do dbania o naszą kondycje niż las? O tym dlaczego warto być aktywnym w lesie a nie w mieście przekonują naukowcy. Sekret kryje się w czystym powietrzu, dotlenieniu organizmu, poprawie krążenia i rytmu serca. Jednym z podstawowych czynników, prócz niewłaściwego stylu życia i stresu, wpływającym negatywnie na nasz organizm są zanieczyszczenia środowiska, w tym zanieczyszczenie powietrza. Aktywność fizyczna w centrum miasta, przez wgląd na dymy przemysłowe czy spaliny nie wydaje się zatem najlepszym rozwiązaniem. W leśnym powietrzu znajdują się natomiast kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych.

Las w stylu fit

Jeśli lubicie biegać warto również wybrać się na specjalnie do tego celu przygotowane trasy w lesie. Znajdziecie je, kierując się w Internecie hasłami: „Biegam bo lubię lasy" i „Wolność jest w naturze". Punkty startowe tych tras lokalizowane są przy parkingach leśnych i miejscach postoju pojazdów. Wzbogacone są o rozbudowaną infrastrukturę z wiatami, stołami, ławkami a także bardzo popularne w ostatnim czasie urządzenia „ścieżki zdrowia", na których można przeprowadzić rozgrzewkę i przygotować się do biegu. Najbliższa tego typu ścieżka jest tylko 5 km od Poznania, na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko. Malownicza trasa wiedzie wokół stawu Łysy Młyn i drogami leśnymi wśród malowniczych drzewostanów, meandrów Warty i pomnikowych dębów. Trasa liczy ok. 8km i ma charakter pętli.

Amatorów dwóch kółek zapraszamy z kolei na nowo otwartą trasę rowerową w Nadleśnictwie Czerniejewo. W ramach programu „Wolność jest w Naturze" w okolicy Ośrodka Edukacji Leśnej „Szumi Bór" w Jeziercach rozpoczyna się blisko 17 km pętla rowerowa, wiodąca wśród malowniczych krajobrazów Parku Krajobrazowego Promno, wzdłuż jezior Kazanie i Grzybionek. Zwolennicy bardziej wymagających szlaków MTB mogą wybrać się do Nadleśnictwa Pniewy (30 km od Poznania), gdzie na pagórkowatym obszarze o nazwie „Księże Góry", została wyznaczona trasa z licznymi podjazdami i przewyższeniami.

Na spacer

Wielkopolska obfituje w atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo miejsca. Zatem, jeśli zostajecie na majowy weekend w domu warto pomyśleć nad jednodniowym wypadem za miasto, na piknik lub spacer. Wyjątkowym miejscem wartym zobaczenia jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, największy w Wielkopolsce zespół zamkowo-parkowy. To prawdziwa perełka Wielkopolski, raj dla artystów i wszystkich miłośników kulturotwórczej roli lasu. Spacer po malowniczym parku zajmie Wam z pewnością dobrych kilka godzin, a niewątpliwą dodatkową atrakcją jest zagroda pokazowa żubrów.

Zachęcamy do zapoznania się z atrakcjami wielkopolskich lasów. W załączniku znajdziecie wiele przydatnych informacji, w tym link do książki „Co warto zobaczyć w Wielkopolsce", w sam raz na weekend majowy.

W drodze do Gołuchowa warto zajrzeć na teren Nadleśnictwa Jarocin i odwiedzić najstarszy rezerwat w Wielkopolsce „Czeszewski Las". Przez wzgląd na niezwykłą w skali kraju bioróżnorodność, czyli bogactwo gatunków fauny i flory, nazwany jest „Małą Białowieżą". Rezerwat warto polecić przede wszystkim miłośnikom ptaków. O bogactwie tego obszaru pisał wielokrotnie prof. Jan Sokołowski, wybitny ornitolog, przyrodnik, wizjoner wyznaczający kierunki ochrony przyrody w Polsce. W czeszewskich lasach stwierdzono bowiem występowanie 75 gatunków ptaków lęgowych, w tym 27 gatunków ptaków zagrożonych w skali Europy, dla których lasy łęgowe mają istotne znaczenie dla ich przetrwania na kontynencie. Siłą napędową Uroczyska są przepiękne, malowniczo meandrujące starorzecza.

Nieco bliżej Poznania w Rogalińskiej Dolinie Warty położny jest piękny Rezerwat Krajkowo (Nadleśnictwo Konstantynowo). Nie sposób pominąć również Pałacu w Rogalinie i słynnych pomnikowych dębów.

Aspekt wiosenny

Najbliższy weekend do doskonała okazja, by wybrać się na spacer do rezerwatów obfitujących w aspekt wiosenny, czyli łanowo kwitnące rośliny runa. Ten baśniowy widok zapewniają wspaniałe białe i żółte zawilce czy fioletowe przylaszczki oraz fiołki. Spotkać je możemy w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza z dębami i grabami. Poznaniaków ucieszy fakt, iż możemy je obserwować prawie pod nosem, gdyż w Rezerwacie Meteoryt Morasko (Nadleśnictwo Łopuchówko). Rezerwat położony jest na Górze Moraska wznoszącej się nad Poznaniem 154 m n. p. m. Ze względu na rozmiar i ilość kraterów oraz masę odnalezionych na tym terenie meteorytów jest to obiekt unikalny w skali Europy oraz jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju. Powstałe w miejscach kraterów śródleśne jeziorka stworzyły unikalne siedliska przyrodnicze, charakteryzujące się bogatą florą oraz fauną. Po terenie rezerwatu oprowadza nas specjalnie przygotowana ścieżka dydaktyczna, charakteryzującą historię tego miejsca oraz wartości przyrodnicze.

Na fotografowanie aspektu wiosennego w pobliżu Poznania możemy wybrać się do Puszczy Zielonki (Nadleśnictwo Łopuchówko) oraz Rezerwatu Czmoń, w Nadleśnictwie Babki. Rezerwat położony jest na granicy gmin Śrem i Kórnik, w odległości 300 m na wschód od ruchliwej trasy łączącej Kórnik ze Śremem.

Z lotu ptaka

Nic nie zapiera dech w piersi tak jak zielony dywan lasu rozpościerający się aż po horyzont. 70 km od Poznania, w Nadleśnictwie Sieraków z 30 metrowej wieży widokowej, pełniącej funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej roztacza się widok na jeden z największych i najbardziej zwartych obszarów leśnych w kraju, Puszczę Notecką. Puszcza oferuje wiele atrakcji na weekend. Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy przy Puszczy Noteckiej, na Pojezierzu Sierakowskim. Mieszkańcy opowiadają o tym miejscu „Kraina 100 jezior". Sprawcą tak pięknego krajobrazu jest lodowiec, który wyrzeźbił i skrył w sierakowskich lasach ich najpiękniejszą perłę - jeziora. Tylko na samym terenie Nadleśnictwa jest ich 25, z których największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha) zaś najgłębsze - Jezioro Śremskie (45 m) stanowi jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza). Tereny Sierakowskiego Parku Krajobrazowego są łakomym kąskiem dla turystyki. Nadają się zarówno dla czynnego wypoczynku, korzystając ze szlaków pieszych i rowerowych, jak i spędzenia wolnego czasu relaksując się nad jeziorami. Przez Miasto, Gminę Sieraków i tereny Nadleśnictwa przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne o łącznej długości 147,6 km (12 szlaków pieszych). Nie mniej jest szlaków rowerowych, mamy do wyboru 6 tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.

Z kolei przy samym Poznaniu widok na Puszcze Zielonkę można podziwiać z wieży na Dziewiczej Górze. Bogata infrastruktura oraz atrakcyjna ścieżka przyrodniczo-leśna przy wieży, połączona ze ścieżką biegową to nie lada atrakcja na krótki wypad za miasto.

 

Czy wiesz, że:

  1. Biwakując w lesie pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach. Ognisko rozpalamy z zachowaniem warunków bezpieczeństwa wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, wskazanym przez leśników. Każde nadleśnictwo wyznacza na swoim terenie takie miejsce, dlatego warto wcześniej zadzwonić lub poszukać informacji na stronie internetowej. Również po zakończeniu biwakowania pamiętajmy, by nie zostawiać ogniska bez opieki, nawet jeśli pozostał tylko popiół. By mieć pewność, iż wiatr nie roznieci go na nowo należy obsypać je ziemią a wokół wykopać rowek lub odgarnąć ściółkę do czystej ziemi;
  2. Właściwości lecznicze drzew wykorzystuje się również w medycynie naturalnej i niekonwencjonalnej -  sylwoterapii. Polega ona na pobudzaniu organizmu do samoleczenia poprzez jego bliski kontakt z drzewami. Przepływ energii odbywa się poprzez dotyk. Dlatego dobrze jest usiąść pod drzewem, opierając plecy o pień, dotknąć go jedynie czołem lub bosymi stopami w zależności od tego, którą partie ciała chcemy leczyć albo całe objąć. Każdy z gatunków ma na nas inny wpływ. Najbardziej ceniona jest brzoza, która pobudza krążenie i łagodzi napięcia mięśniowe, pomagając rozładować stres. Buk czy dąb z kolei wzmaga koncentrację i twórcze myślenie;
  3. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast oraz od 200-1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych;
  4. Informacje o tym, gdzie warto się zatrzymać w lesie oraz jaką formę aktywności wybrać znajdziesz w internetowym leśnym przewodniku turystycznym „Czas w Las" (http://www.czaswlas.pl).