Aktualności Aktualności

Powrót

"Zielona radość", czyli leśnicy dzieciom

"Zielona radość", czyli leśnicy dzieciom

W ramach projektu „Zielona Radość – podaj dalej" gościliśmy w porannym paśmie telewizji WTK. Marta Dadacz (RDLP w Poznaniu) i Monika Kubiak (Nadleśnictwo Pniewy) opowiadały widzom o pomyśle, realizacji a przede wszystkim swoich odczuciach i reakcjach dzieci z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu.

Historia naszej akcji

Pierwszym etapem przedsięwzięcia było uroczyste kolędowanie leśników z terenu RDLP w Poznaniu, niesamowitych dzieciaków z przedszkola „Akademia Rozwoju" w Skokach oraz wspaniałej Rodziny Zastępczej i jej podopiecznych. To spotkanie odbyło się 14 grudnia 2016 r. w Ośrodku Edukacyjnym Łysy Młyn w Nadleśnictwie Łopuchówko. W radosnym ferworze i świątecznej atmosferze razem pakowaliśmy prezenty dla dzieci z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu. Owocem tego wyjątkowego spotkania jest materiał filmowy, który powstał z myślą o dzieciach z oddziału onkologicznego w Poznaniu. Elementem filmu jest również muzyczna niespodzianka przygotowywana przez przedszkolaki, które były bardzo przejęte występem dla swoich rówieśników ze szpitala.

W realizację filmu oraz zbiórkę leśnych prezentów z dużym entuzjazmem zaangażowali się również administratorzy stron fanpage leśnych profili społecznościowych z całego kraju oraz redaktorzy z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie. Bez ich pomocy ta akcja zapewne nie nabrałaby takiego rozpędu. Dzięki współdziałaniu ludzi pełnych pasji, pozytywnej energii i „zielonej radości" powstała wspaniała inicjatywa, która dodaje skrzydeł do podejmowania dalszych działań. Dzięki tej akcji widać jak niesamowita siła drzemie w leśnikach. Jak wspaniale potrafią połączyć siły, by razem stworzyć coś pięknego.

Najwspanialszym podziękowaniem za przeprowadzenie akcji „Zielona Radość – podaj dalej" był dla nas uśmiech dzieci z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu oraz ta niesamowita iskra zainteresowania leśnymi tematami, która pojawiła się w ich oczach podczas warsztatów – dodaje Marta Dadacz, koordynator projektu.

13 stycznia br. odbył się finałowy etap realizowanego projektu. Dzięki współpracy leśników z terenu RDLP w Poznaniu, pracowników i wolontariuszy Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu tego dnia mogliśmy przeprowadzić niecodzienne warsztaty z edukacji leśnej na dwóch oddziałach onkologii dziecięcej w Poznaniu – dzieci młodszych (0-4 lat) oraz dzieci starszych i młodzieży (5-18 lat).

Dzieci z oddziału onkologicznego nie mają za wiele okazji na wycieczkę do lasu i spotkanie z leśnikami. Postanowiliśmy zatem las przynieść do nich. Razem obejrzeliśmy przygotowany wcześniej film a następnie przystąpiliśmy do warsztatów przedstawiających „Zwierzęta naszych lasów". W ramach zajęć zorganizowaliśmy cztery stanowiska edukacyjne. Na stanowisku „mikroskopowym" dzieci mogły obejrzeć interesujące preparaty z owadami saproksylicznymi zatopionymi w specjalnym tworzywie. Swoje tajemnice odkrywały stworzenia leśnego mikrokosmosu, w tym przyjazne nam pszczoły, budzące postrach kleszcze czy niewidoczne dla ludzkiego oka roztocza.

Na stanowisku „ptasim" młodzi adepci wiedzy leśnej mogli zapoznać się z głosami różnych gatunków ptaków a także porównać niezwykłą budowę piór nocnych i dziennych skrzydlatych drapieżników. Sekret bezszelestnego lotu puchacza zdradziła lupa, podstawowe narzędzie prawdziwego przyrodnika. Dzieci mogły wziąć również do ręki i dobrze się przyjrzeć drewnianym modelom ptaków o realnych kształtach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również zbijanie budek lęgowych i karmników. Własnoręcznie wykonane konstrukcje będą mogły ubogacić teren szpitala. Dzieci zabiorą je również do swoich domów. Leśnicy przygotowali także karmę dla ptaków, którą podopieczni Oddziału będą mogli samodzielnie umieścić w szpitalnym karmniku.

O tym, iż sarna nie jest „żoną" jelenia, co wzbudziło małą sensację, opowiadali leśnicy na stanowisku poświęconym ssakom mieszkającym w naszych lasach. Dzieci mogły porównać poroża króla naszych lasów - jelenia z porożem łosia, daniela i sarny. Z dużą werwą i zaangażowaniem odciskały w masie solnej tropy leśnych zwierząt. Na stanowisku czwartym, każdy kto miał ochotę, mógł skorzystać z zabaw i gier edukacyjnych. Maluchy mogły zagrać m.in. w grę Memo, poukładać puzzle lub kostki edukacyjne z leśnymi grafikami, odrysować kształty zwierząt wykonanych z naturalnego drewna.

A to wszystko pod czujnym i troskliwym okiem profesjonalnych leśnych edukatorów: Tomasza Maćkowiaka (RDLP w Poznaniu), Karoliny Prange (N. Łopuchówko), Moniki Kubiak (N. Pniewy), Nataszy Dopierały-Rosik (N. Oborniki). Przy okazji edukowaliśmy również rodziców chorych dzieci.

Był to czas kiedy dzieci i ich zatroskani rodzicie mogli po prostu porozmawiać z leśnikami na interesujące ich tematy, wymieniać poglądy. Choć na chwilę mogli oderwać myśli od trudnej codzienności, wypełnionej walką z chorobą nowotworową. Na twarzach dzieci i młodzieży, które aktywnie brały udział w warsztatach, rysował się cudowny uśmiech, a ich oczy choć na chwilę zapłonęły nową ciekawością świata. A to wszystko dzięki wspólnemu działaniu wielu ludzi, których łączy pasja i miłość do lasu i dzieci. Razem możemy więcej. Podajmy dalej „zieloną radość", która w jest nas.