Aktualności Aktualności

Powrót

Smakołyki z przedborowskich lasów

Smakołyki z przedborowskich lasów

Dziczyzna zawiera najmniej tłuszczu, najwięcej białka oraz żelaza w porównaniu z mięsem zwierząt gospodarskich. To pożywienie „zrównoważone”, ponieważ łączy w sobie 3 elementy rozwoju zrównoważonego: środowisko, społeczeństwo i ekonomię.

Wtorkowe przedpołudnie w Nadleśnictwie Przedborów (Leśnictwo Czastary) wypełniły aromaty leśnej kuchni. To właśnie 21 lipca leśnicy wraz ze znanym kucharzem Tomaszem Jakubiakiem podjęli wspólne wyzwanie promocji zdrowej żywności w ramach projektu - pn. "Dobre z Lasu - Smakołyki z przedborowskich lasów". Dobre z Lasu - „Zdrowa żywność z polskich lasów”, to projekt rozwojowy Lasów Państwowych, mający na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów.

Fot. Tomasz Maćkowiak (RDLP w Poznaniu)

Dlaczego dziczyzna jest taka zdrowa?

Po pierwsze są to niepowtarzalne walory smakowe, ale także, przeciętny dzik czy jeleń to źródło zdrowej żywności.  Zwierzęta dziko żyjące nie przeżywały stresu związanego z hodowlą przemysłową. Nie są karmione paszami zawierającymi hormony, antybiotyki i inne dodatki chemiczne. Dziczyznę charakteryzuje wysoka zawartość witamin z grupy B, retinolu, ryboflawiny, sodu, potasu, wapnia, fosforu i cynku.  

Fot. Tomasz Maćkowiak (RDLP w Poznaniu)

Większość osób pytana o najzdrowszy i najbardziej dietetyczny rodzaj mięsa bez wahania wymienia drób. Choć jest w tym wiele prawdy, nie stoi na tym zaszczytnym podium sam. Niemniej wartościowa, lecz zdecydowanie bardziej niedoceniana dziczyzna może bowiem z powodzeniem walczyć o tytuł najzdrowszego rodzaju mięsa. Dlaczego? Mięso zwierząt dzikich jest jednym z najmniej kalorycznych – średnia wartość energetyczna dla dziczyzny różnych gatunków wynosi około 120 kcal na 100 g. Ponadto, prawie 80% z niej pochodzi od pełnowartościowego białka, będącego źródłem ważnych aminokwasów egzogennych. 

Co więcej, zawartość tłuszczu jest zaskakująco niska – wynosi zaledwie 3 g na 100 g produktu surowego. Mięso zwierząt łownych jest więc bardziej ukrwione, mniej otłuszczone i posiada bardzo niską zawartość cholesterolu – zaledwie 80 mg w 100 g. Tak korzystny skład może odgrywać istotną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób serca. 

Walory dziczyzny nie kończą się na niskiej kaloryczności i korzystnym rozkładzie makroskładników. Mięso z tego rodzaju stanowi bowiem bogate źródło ważnych dla człowieka składników mineralnych, przede wszystkim żelaza (na co wskazuje jego intensywnie czerwony kolor), fosforu i wapnia. Ich ilość w dziczyźnie jest większa, niż w innych gatunkach mięs.

Fot. Tomasz Maćkowiak (RDLP w Poznaniu)

Leśne przepisy

Książka Dobre z Lasu, to doskonałe źródło wiedzy i inspiracji na niecodzienny obiad. Zachęcamy do lektury! Niezbędne składniki można zakupić w sklepie stacjonarnym bądź internetowym Dobre z Lasu.

 

Dziczyznę możesz kupić w punkcie sprzedaży bezpośredniej, znajdującym się w Nadleśnictwie Przedborów

"Dobre z lasu - Smakołyki z przedborowskich lasów". To projekt edukacyjny realizowany przez wielkopolskich leśników wraz z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. Ma na celu pokazanie walorów zdrowotnych dziczyzny oraz  jej powszechną promocję. W ramach przedsięwzięcia  nagrane zostaną 4 odcinki, w których znakomity kucharz Tomasz Jakubiak przygotuje potrawy, z wykorzystaniem leśnych dóbr  i przekaże ważne informacje o walorach dziczyzny.