Aktualności Aktualności

Powrót

Lasy warte Poznania - W Jeziorze i w Puszczy

Lasy warte Poznania - W Jeziorze i w Puszczy

W tym tygodniu chcąc opowiedzieć o kolejnym wartym zobaczenia miejscu w naszych lasach, ze wschodu przenosimy się na zachód. Tam pośród hektarów sosnowej puszczy, znajduje się kraina 100 jezior oraz Nadleśnictwo Sieraków. Jednak zdziwi się ten, kto założy, że wydmy i ciągnące się po horyzont lasy iglaste to nudne miejsce.

Tereny Nadleśnictwa Sieraków są niesamowite z wielu powodów, ale dwa największe to jeziora i puszcza. Ten rejon naszego kraju prezentuje typowy krajobraz polodowcowy, a na samym tylko obszarze Nadleśnictwa znajduje się aż 25 jezior! Spory fragment zajmuje również Puszcza Notecka, olbrzymi kompleks leśny rozciągający się na długości ponad 100 kilometrów.

Puszcza z lotu ptaka

Trudno wyobrazić sobie w głowie powierzchnię 1560 kilometrów kwadratowych, czyli tyle ile właśnie zajmuje Puszcza Notecka, można jednak sobie pomóc i spojrzeć na nią nieco z góry. W leśnictwie o wdzięcznej nazwie Kukułka znajduje się galeria widokowa „Zdroje”. To licząca sobie 32 metry wysokości żelbetonowa wieża, której głównym zadaniem jest umożliwienie wypatrywania niezwykle niebezpiecznych dla lasów pożarów.

Fotografia przedstawia widok na dostrzegalnię przeciwpożarową w Nadleśnictwie Sieraków. Fot. archiwum Nadleśnictwa Sieraków.
Jednak nieco poniżej dostrzegalni, na wysokości 27 metrów stworzono taras widokowy, udostępniany turystom. Rozciąga się z niego panorama wykraczająca daleko poza granice Nadleśnictwa Sieraków. Można ją w skrócie opisać, jako pofałdowany zielony dywan, ale najlepiej stwierdzić to samemu.
Jeżeli nie cierpicie na lęk wysokości i niestraszne są wam długie schody, możecie zgłosić się do Nadleśnictwa i umówić się na wejście.

Raj bushcrafterów

Dzięki swym rozmiarom Puszcza Notecka to prawdziwy raj dla miłośników survivalu i bushcraftu. Zwłaszcza że Lasy Państwowe postanowiły wyjść naprzeciw ich potrzebom i nie tylko wyznaczyły specjalnie przeznaczone dla nich strefy, ale również stworzyły aplikację Puszcza Notecka, która pomaga się w nich odnaleźć. Bo choć w omawianych aktywnościach chodzi o to, by być jak najbliżej natury, to w terenie ważne jest, by dbać o swoje bezpieczeństwo.

Grafika promująca program "Zanocuj w lesie". Źródło archiwum Lasy Państwowe.

Tutaj znaleźć można kilka przydatnych linków, które wskażą, gdzie w Nadleśnictwie Sieraków znajduje się strefa wyznaczona w ramach programu „Zanocuj w lesie”, a także pozwalające pobrać związane z nim materiały i regulaminy.

Odbudowane po huraganie

Północno-zachodnią część Nadleśnictwa Sieraków zajmują bory sosnowe, ale na południu można znaleźć lasy o zupełnie odmiennym charakterze. Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody „Buki nad Jeziorem Lutomskim”, nad którym w 2014 r. przetoczył się silny huragan. Poważnie uszkodził on okoliczne drzewa i biegnący pośród nich czerwony szlak, jedną z głównych atrakcji gminy Sieraków. Dwa lata później, gdy uprzątnięto zagrażające ludziom połamane konary i pnie, ścieżkę otworzono na nowo.

Fotografia przedstawia buki rosnące na terenie Rezerwatu Przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim". Fot. Ryszard Jaskuła (UTW Sieraków).
Od tamtej pory ponownie można podziwiać ten najlepiej zachowany w tej części kraju las bukowy. Należy dodać, że tutejsze tereny z uwagi na swój niepowtarzalny charakter stanowią naturalną ostoję wielu gatunków, których nie można zazwyczaj spotkać w wielkopolskich lasach. Jednym z nich jest popielica, bardzo trudny do zaobserwowania gatunek, żyjącego wśród drzew gryzonia.

Informacje o infrastrukturze turystycznej, położeniu ścieżek edukacyjnych czy wież widokowych można znaleźć na portalu www.czaswlas.pl