Aktualności Aktualności

Powrót

Las w goglach VR - leśna izba edukacyjna już otwarta!

Las w goglach VR - leśna izba edukacyjna już otwarta!

Oborniccy leśnicy otrzymali ze środków UE ponad 3 mln złotych i otworzyli wyjątkowe w Wielkopolsce multimedialne centrum edukacji leśnej. Z pomocą rozszerzonej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera, czy też spróbować łapać promienie słońca niczym liście drzew.

Sięgnęliśmy po najnowsze technologie. Od zabawy w łapanie strumieni światła w procesie fotosyntezy, przez fizyczne pokazanie jak drzewa transportują wodę w pniach, aż po narzędzia wirtualnej rzeczywistości. Mamy jedyny symulator harwestera i pilarki w Polsce dedykowany edukacji leśnej (w ośrodkach leśnych), oczywiście poza profesjonalnym sprzętem szkoleniowym dla operatorów. Przyświeca nam zasada: nauka przez zabawę i zaangażowanie – mówi Jarosław Bator, zastępca nadleśniczego ds. rozwoju Nadleśnictwa Oborniki.

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej oparte jest na multimediach. 13 punktów ekspozycyjnych zostało wykonanych z drewna, by w pełni wyeksponować potencjał tego ekologicznego i w pełni odnawialnego materiału. Każde stanowisko niesie potężną dawkę wiedzy i emocji.

Centrum można odwiedzać od poniedziałku do soboty po uprzednim kontakcie telefonicznym z Nadleśnictwem.

Nadleśnictwo Oborniki jest najbardziej innowacyjnym nadleśnictwem poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Tutejsi leśnicy są pełni pasji i zaangażowania. Umożliwia to powstanie takich wyjątkowych centrów edukacji leśnej. Koncepcja i wyposażenie tego miejsca, gdzie nauka idzie w parze z dobrą zabawą, prezentuje się wyjątkowo na tle naszego kraju. - podkreśla dr. inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu.

Tłem naszej wystawy jest edukacja społeczeństwa w kierunku oszczędnego korzystania z zasobów przyrody. Musimy pamiętać, że to od nas należy utrzymanie środowiska w takim stanie, by dobrze w nim się czuli nasi następcy, dzieci i wnuki. Dodatkowo jestem przekonany, że pobyt w izbie będzie niezapomnianym doświadczeniem dla lokalnej społeczności - mówi Jacek Szczepanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki środkom UE z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, w ramach 2 projektów:

  • „Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonej gospodarce leśnej wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych”

oraz

  • „Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych – II etap.”.