Aktualności Aktualności

Powrót

Kongres Edukatorów Leśnych za nami

Kongres Edukatorów Leśnych za nami

Dokąd zmierza edukacja leśna, to pytanie przyświecające tegorocznemu międzynarodowemu spotkaniu edukatorów.

X edycja Kongresu odbyła się na przełomie września i października br. w Zwoleniu na Słowacji i zgromadziła 140 uczestników m.in. z Słowacji, Czech, Niemiec, Norwegii, Łotwy i Finlandii. W ramach wykładów uczestnicy poszerzali wiedzę o lasach i leśnictwie m.in. z zakresu zrównoważonego rozwoju, komunikacji społecznej oraz poznawali nowatorskie metody dydaktyczne, aktywizujące uczestników do aktywnego i krytycznego myślenia.

Ponadto warsztaty były znakomitą okazją do przećwiczenia scenariuszy zajęć oraz zapoznania się z innowacyjnymi formami wykorzystania produktów leśnych dla celów dydaktycznych. Tematyka warsztatów obejmowała m.in. elementy muzykoterapii, nauczania multisensorycznego oraz wykorzystania produktów z lasu do wytwarzania ciekawych przedmiotów w edukacji leśnej. W ramach programu zorganizowano również ekspozycję pn. „rynek możliwości", na którym firmy z Czech i Słowacji zajmujące się produkcją materiałów edukacyjnych zaprezentowały swoje produkty.

Ciekawym doświadczeniem było odwiedzenie jedynej w Europie szkoły podstawowej o profilu sokolniczym w Bańskiej Szczawnicy, gdzie jej uczniowie już od najmłodszych lat poznają sztukę układania ptaków drapieżnych. Kolejna edycja Kongresu odbędzie się w 2016 r. w Norwegii.