Aktualności Aktualności

Powrót

Kolejny Dąb Wolności rośnie w Poznaniu

Kolejny Dąb Wolności rośnie w Poznaniu

Prezydent RP Bronisław Komorowski 2 czerwca posadził "Dąb Wolności" w parku im. Tadeusz Mazowieckiego.

Poznań jedynym miastem w Polsce, w którym tak wiele osób pomagało Prezydentowi posadzić symbol  25. rocznicy przemian ustrojowych. Oprócz przedstawicieli lokalnych władz oraz Lasów Państwowych, Prezydentowi asystowały dzieci ze szkoły Podstawowej nr 82 w Poznaniu. W tak szerokim gronie Prezydent posadził drzewo oraz nadał imię Tadeusza Mazowieckiego jednemu z poznańskich parków.

Teraz w Wielkopolsce będzie trochę Mazowsza. Takie mieszanki są zawsze dobre. Cieszę się, że możemy połączyć dziś dobrą pamięć o Tadeuszu Mazowieckim z zasadzeniem Dębu Wolności - symbolu 25 lat wolności Polski, wolności gospodarczej - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślał, że Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem, który stawiał na pracę tak jak Wielkopolanie oraz podziękował, że w tym miejscu pamięci Tadeusza Mazowieckiego będzie rósł "Dąb Wolności". Ponadto wyraził nadzieję, że zasadzony dąb za kolejne 25 lat będzie przypominał nie tylko o mądrym wykorzystaniu polskiej wolności  ale i również będzie symbolem rozwijania tej wolności przez następne pokolenia.

Akcja sadzenia "Dębów Wolności" jest wspólną inicjatywą Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych nawiązująca do spontanicznego sadzenia "Dębów Niepodległości" w latach 1918-1928, kiedy to społeczeństwo sadziło dęby jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości.