Aktualności Aktualności

Powrót

Jesienne Echa Leśne

Jesienne Echa Leśne

Już jest! Jesienny numer kwartalnika dla wszystkich sympatyków lasu. Możecie go pobrać na smartfony i tablety. Zachęcamy do lektury!

W tekście okładkowym Adam Robiński przyjrzy się małym i sympatycznym jeżom („Pięć tysięcy kolców"). Choć jeż jest jednym z najczęściej występujących w kreskówkach zwierząt, to nadal wiedza o tych nocnych łowcach jest pełna stereotypów. Wbrew temu, co można zobaczyć w bajkach, jeże nie są smakoszami jabłek. Zamiast owoców wolą ślimaki, dżdżownice, owady, drobne ssaki czy ptasie jaja.

Poza tym w dziale Zwierzyniec można przeczytać o tym, co i dlaczego jedzą zwierzęta, aby poprawić sobie nastrój („Na zdrowie!").

Natomiast w dziale W zielonej szacie w tekście Grzegorza Okołowa („Twarde życie na wydmie"), czytelnicy dowiedzą się, co i kiedy rośnie na wydmie. Ten specyficzny ekosystem doskonale ilustruje proces sukcesji ekologicznej. Jak podkreśla autor, na tych piaszczystych terenach można obserwować determinację, z jaką rośliny próbują opanować każdy skrawek podłoża.

Natomiast miłośnicy grzybobrania z zainteresowaniem przeczytają tekst o królu sezonu, czyli borowiku i jego różnych gatunkach. Równie dużo ciekawych informacji znajdziemy w artykule o pospolitej dzikiej róży („Szczególny dar lasu").

Pobierz bezpłatnie Echa Leśne!

Tekst o ptakach, a dokładnie o cietrzewiu, znajdziemy w dziale Dzika Polska. Te wojownicze leśne kuraki są jednymi z najbardziej zagrożonych przedstawicieli europejskiej fauny. Od wielu lat leśnicy angażują się projekty chroniące te piękne ptaki.

W tym jesiennym numerze dużo miejsca poświęcono na artykuły w dziale Człowiek i las. To właśnie tam znajdziemy teksty m.in. o różnych rodzajach rębni stosowanej przez leśników („Nie takie cięcie straszne"), inwentaryzacjach i o tym, po co się je przeprowadza („Po co się liczy?"), a także o programie, który LP prowadzą wspólnie ze Służbą Więzienną („Pomoc zza krat").

W dziale Głośnym Echem Krzysztof Fronczak opisał proces zamierania świerków w lasach na terenie całej Polski („Odwrót świerka").

O tych mniej znanych zakątkach Polski opowie Paweł Fabijański w „Skarbach natury i kultury" (Dzika Polska). Tym razem czytelnicy będą mieli okazję odkryć rezerwat „Pomorze", gdzie rosną najstarsze i największe sosny Puszczy Augustowskiej.