Aktualności Aktualności

Powrót

Jesień na Łęgach Mechlińskich

Jesień na Łęgach Mechlińskich

O tym, że jesień nie musi być ponura i nudna świadczą liczne wydarzenia plenerowe organizowane przez nadleśnictwa. Jednym z nich jest "Jesień na łęgach Mechlińskich". Impreza współorganizowana przez Nadleśnictwo Babki odbyła się 2 października już po raz piąty.

Festyn rozpoczęła uroczysta msza święta. Odprawił ją nad Wartą, przy krzyżu Skrzydlewskiego ks. Prałat Marian Brudzki. Następnie krokiem defiladowym, wśród tonów instrumentów dętych przemaszerowano na polanę, gdzie na uczestników czekała pierwsza atrakcja -  koncert Orkiestry Towarzystwa Muzycznego ze Śremu. Wielkie zaciekawienie wzbudził również pokaz podstawowego wyszkolenia jeździeckiego przygotowany przez Dwór Andrzejówka, zwłaszcza popisy akrobatyczne i kaskaderskie na koniach „dżygitówka", w tym szczególnie trudne łucznictwo konne. Zainteresowaniem cieszył się również występ artystyczny uczniów ZSPG w Dąbrowie oraz prezentacja Międzygminnego Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gaju.

Po prezentacjach odbył się koncert zespołu Jim Band. Następnie zostaliśmy przeniesieni na dziki zachód oglądając na żywo napad na dyliżans. Dla wyciszenia emocji obejrzeliśmy występ zespołu jazzowego. Na zakończenie festynu przygotowano kolejny pokaz jeździecki. Dwór „Andrzejówka" zorganizował tradycyjną gonitwę za lisem, do której zaproszono dżygitów. To element obchodów „Hubertusa", zakorzeniony w łowieckiej tradycji. Po brawurowych unikach i pełnej wigoru akcji udało się złapać „lisa". Pokazom towarzyszyła wystawa trofeów myśliwskich przygotowana przez  Koło Łowieckie „Kogut" z Kórnika. Organizatorzy nie zapomnieli również o atrakcjach kulinarnych. Była grochówka z polowej kuchni harcerskiej, placki upieczone przez gospodynie z Mechlina, potrawy z grilla i pyry z gzikiem.

Walory łęgów Mechlińskich podkreślone jesiennym słońcem na długo pozostaną w pamięci przybyłych. Impreza połączyła miłośników tego miejsca, a zadowolenie uczestników jest wartością dodaną wspólnego przedsięwzięcia. Jesienne spotkanie zachęcało do rekreacji. Sprzyjało też integracji i poczuciu wspólnoty na łęgach. A do aktywnego spędzania czasu w lesie zapraszało również nadleśnictwo, prezentując pracę leśnika i różne funkcje lasu na swoim stoisku.

Jesień na łęgach Mechlińskich to wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Babki, Urzędu Miejskiego w Śremie, Powiatu Śremskiego, Dworu Andrzejówka w Mechlinie, Gajówki Organizacja Imprez Małgorzata Wiśniewska ze Zbrudzewa, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Mechlin, Koła Łowieckiego „Kogut" z Kórnika, Hufca ZHP Śrem, zespołu Jim Band ze Zbrudzewa.