Aktualności
Historia o ludziach, bieliku i kłębku sznurka w ptasim gnieździe
Historia o ludziach, bieliku i kłębku sznurka w ptasim gnieździe
Ta historia skończyła się happy endem, tylko dzięki szybkiej interwencji leśników i przedstawicieli Komitetu Ochrony Orłów. Gdyby nie pomoc przyrodników młode bieliki pewnie by zginęły w męczarniach.
Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że obrączkowanie ptaków jest potrzebne. Zakładanie obrączki umożliwia gromadzenie cennych danych o gatunku, co ma niebagatelne znaczenie dla jego przyszłości. Od dziś, można powiedzieć, że akcja obrączkowania ma jeszcze jedną funkcję: ratowanie życia.
Jak wygląda obrączkowanie ptaków?
Do wykonania obrączkowania, oprócz samych obrączek i oczywiście niezbędnych licencji oraz zezwoleń, konieczna jest osoba posiadająca uprawnienia i umiejętność pracy na wysokości. Wymagana jest również dobra kondycja fizyczna, gdyż wspinając się po drzewie, trzeba dostać się do gniazda. Kolejnym etapem jest transport młodego ptaka w dół, gdzie oprócz założenia obrączki zostaje on dokładnie zmierzony, zważony i opisany. Młodym ptakom nadaje się również imiona, najczęściej po miejscowych leśnikach. Następnie zaobrączkowane pisklęta umieszcza się ponownie w gnieździe.
Smutne niespodzianki w ptasim gnieździe
Podczas tegorocznego obrączkowania, na terenie Nadleśnictwa Sieraków, w bielikowym gnieździe natrafiono na …sznurek. Zwykły, biały z Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze codzienne złe nawyki mogą doprowadzić do poważnych szkód w środowisku. zaplecionych włókien nylonowych, powszechnie stosowany w rolnictwie. Niewykorzystane skrawki, często są odrzucane, a później roznoszone przez wiatr. Często nikt nie zastanawia się jakie to może mieć konsekwencje. Splątany, pokaźnych rozmiarów pęczek takiego właśnie sznurka znaleziono w jednym z gniazd bielika. Materiał zaplątany był w mocne nogi piskląt, uniemożliwiając im poruszanie się. Ptaki na szczęście udało się oswobodzić, a podstępną pułapkę usunąć z gniazda. Gdyby nie pomoc leśników i przedstawicieli Komitetu Ochrony Orłów, sytuacja mogłaby się dla młodych ptaków skończyć tragicznie.
Pamiętajmy, każdy wyrzucony kawałek sznurka, plecionki czy żyłki, niezabezpieczony i pozostawiony w naturalnym środowisku stwarza śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, które zaplątane w te materiały giną w męczarniach.
Dbaj o środowisko Nie zaśmiecaj lasu, #zabierz5zlasu.
- Bielik (Haliaeetus albicilla) to duży ptak z rzędu szponiastych, który w ostatnim dziesięcioleciu, dzięki wspólnym wysiłkom ornitologów i leśników, jest w rozkwicie liczebności. Wcześniej był gatunkiem bardzo nielicznym.
- Do polepszenia sytuacji bielika przyczyniła się ochrona strefowa. Drzewo z gniazdem zabezpieczone jest w pierwszej kolejności strefą ochrony całorocznej - w promieniu do 200 m od gniazda - w której bez specjalnego zezwolenia zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac w okresie całego roku.
- Zakłada gniazdo najczęściej na starych ponad 100-letnich sosnach. Jest gatunkiem silnie związanym ze środowiskiem leśnym.
- W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, w tym ochroną "strefową", wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt oraz do Załącznika nr 1 do "dyrektywy ptasiej" Unii Europejskiej.
- Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu gniazdują 53 pary bielików, w 88 strefach. To ponad 3 tysiące hektarów lasów pod ścisłym ochronnym nadzorem, gwarantującym bielikom bezpieczeństwo.
Jeżeli zaintersował Państwa artykuł o bielikach z Nadleśnictwa Sieraków, zachęcamy do przeczytania ciekawej historii tego gatunku w Echach Leśnych.