Aktualności Aktualności

Powrót

Gniazdo odbudowane!

Gniazdo odbudowane!

Parę dni temu, jeszcze przed sezonem lęgowym na terenie turkowskich lasów mieliśmy do czynienia z naprawdę niecodzienną sytuacją. Była to akcja ratunkowa o raczej nietypowym charakterze. Polegała ona bowiem na rekonstrukcji zrzuconego przez lutowe wichury gniazda bociana czarnego.

Bocian czarny to ptak o dość znacznych rozmiarach, który osiąga nawet około metra wysokości. Gatunek ten wciąż niestety należy do gatunków zagrożonych w Polsce. Dlatego tym większą stratą dla turkowskich leśników było odkrycie, że gniazdo tego dosyć skrytego ptaka spadło po lutowych wichurach. Szkodę trzeba było naprawić zanim pojawią się bociany, czyli czasu było niewiele, ale to wcale nie takie proste zadanie.

Cała operacja wymagała, by ornitolodzy przy użyciu arborystycznego sprzętu weszli na okazałą sosnę i odbudowali konstrukcję gniazda. Zajęło im to kilka godzin, ale efekt pozwala wierzyć, że bociany które wrócą zaakceptują nowe lokum.

„Mamy nadzieję, że działania podjęte wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów, przyniosą pożądany skutek i ptaki podobnie jak w poprzednich latach także w tym roku wychowają młode na „swojej” ulubionej sośnie" - mówi Beata Kątna specjalista ds. ochrony przyrody z Nadleśnictwa Turek.

 

 

"Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu mamy obecnie wyznaczone 99 stref ochronnych, na których odnotowano 41 gniazdujących par bocianów czarnych. Liczymy, że współpraca ornitologów i leśników przyczyni się do zwiększenia liczebności tych niezwykłych ptaków.", mówi rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak

Co wiemy o bocianie czarnym? To zdecydowanie mniej znany gatunek bociana w Polsce. Dzieje się tak za sprawą trybu życia, jaki prowadzi. Bociany czarne gniazdują w lasach i prowadzą dość skryty tryb życia. Przylatują do nas już w marcu lub na początku kwietnia. Z Polską żegnają się najczęściej na przełomie sierpnia i września. Bocian czarny najczęściej bytuje na mokradłach i terenach niedostępnych dla ludzi. Występuje w całej Polsce, lecz mimo to jest to rzadki ptak i żeby go zobaczyć trzeba mieć dużo szczęścia.  Dzięki zabiegom ochronnym jego liczebność w Polsce szacowana jest na około 2000 par i co najważniejsze populacja określana jest jako stabilna.

Infografika charakteryzująca bociana czarnego. Źródło Archiwum Lasów Państwowych.

Zanim bociana czarnego objęto ochroną, był ptakiem bardzo nielicznym. Miejsca, w których gniazduje objemowane są strefami ochronnymi. Obszar wokół gniazda podzielony jest na dwie części. Pierwsza całoroczna to obszar wokół gniazda o promieniu 200 m, gdzie stały zakaz wejścia obowiązuje cały rok oraz druga - okresowa w odległości 500 m od gniazda, gdzie zakaz wejścia trwa od 15 marca do 31 sierpnia, czyli od przylotu do odlotu ptaków.

Dziękujemy za współpracę Komitetowi Ochrony Orłów i czekamy na rezultaty.