Aktualności
Frygaj do lasu-pomysł na majówkę
Frygaj do lasu-pomysł na majówkę
Frygaj w las, goń w las, czmychaj czy ciś kaj w każdym regionie brzmi inaczej, a oznacza to samo. Ruszaj do lasu i to najlepiej od razu!
Nadchodzącą majówkę warto spędzić w lesie, z dala od miejskiego zgiełku.
Lasy wokół dużych miast i w ich sercu działają jak strefy buforowe, chroniąc przed zanieczyszczeniami i hałasem.Wielkopolskie lasy są gotowe do przyjmowania gości. Na terenie Regionalnej Dyrekcji w Poznaniu leśnicy przygotowali 6 parkingów, 347 miejsc postoju, na których możliwe jest pozostawienie pojazdu. Dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę polecamy wędrówkę jedną z 55 ścieżek edukacyjnych. Przygotowane tablice z pewnością pomogą w rozwiązaniu wielu przyrodniczych zagwostek.
Wiaty edukacyjne to propozycja dla amatorów błogiego lenistwa. Siadając na ławeczkach przy stole można zjeść drugie śniadanie, a pod daszkiem schronić się przed deszczem czy palącym słońcem. W wielkopolskich lasach znajduje się 39 takich wiat.
Rowerzyści znajdą wytchnienie na przygotowanych trasach rowerowych. Na terenie poznańskiej dyrekcji znajduje się prawie 7528 km szlaków rowerowych. Na szczególną uwagę zasługuje trasa w Księżych Górach, niedaleko Pniew. Łączna długość ścieżek w „Księżych Górach" wynosi ok. 6 km. Podzielone są na dwie trasy wg. stopnia trudności rodzinną i trudną, na której znajdują się single tracki.
Biegaczy, kijkarzy i miłośników orienteeringu czekają ścieżki biegowe. Najciekawsze z nich znajdują się w zakładce “turystyka”.
Wędrówka dobrze zaplanowana
Leśne eskapady łatwiej jest zaplanować w oparciu o dobry przewodnik. Pomysły na przyrodniczą wycieczkę można znaleźć m.in. w przewodniku "Czas w Las". Jest to 32-stronicowy przewodnik, w którym opisane zostały najpiękniejsze miejsca w regionie. Przedstawiono w nim propozycje na wypoczynek oraz aktywną rekreację z dala od miejskiego zgiełku. Opisane rejony uważane są za atrakcje wielkopolskich lasów, pod względem wartości przyrodniczych, kulturowych czy też edukacyjnych. W przewodniku umieszczono mapki z namiarami GPS, które pomogą w dotarciu bezpośrednio do celu.
Przewodnik jest dostępny zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
"Frygaj z gzubami w las" to przewodnik napisany specjalnie dla dzieci i ich rodziców. W książeczce zawarto cztery propozycje na weekend, które obejmują zbiór atrakcji turystycznych z terenu 25 nadleśnictw RDLP w Poznaniu. Każdy weekend jest poprzedzony wyrysowaną mapą przez Justynę Kierat, uzupełnioną o symbole- atrakcje nadleśnictwa. Każda wycieczka kończy się „kartą pracy”, która jest zbiorem praktycznych zadań. Na końcu publikacji znajduje się arkusz czerpanego papieru, w który wplotowano nasiona sosny rychtalskiej. Arkusz papieru ozdobiony jest instrukcją posadzenia kartki, z której w przyszłości wyrośnie drzewo.
Przewodnik jest dostępny zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Dobry ubiór to podstawa
Przygotowując się do wyprawy warto zadbać o odpowiedni strój. Wyruszając na wędrówkę do lasu pamiętajmy, że w cieniu drzew może być nieco chłodniej niż na otwartej powierzchni. Bardzo ważne jest również pełne obuwie, spodnie z długimi nogawkami i koszula z długim rękawem. Istotne wskazówki znajdują się również w specjalnie przygotowanej infografice.
Nie zgub się chodząc po lesie
Wędrówki po lesie są jak najbardziej wskazane, ale warto mieć na uwadzę, że spacerując można w łatwy sposób zgubić się. Chwila nieuwagi i możemy zboczyć z wytyczonego szlaku. Co zrobić w takiej sytuacji ? Po pierwsze nie należy panikować i poszukać słupka oddziałowego. Znajduje się na nim numer oddziału - las podzielony jest na nie. Należy podążać w jednym kierunku, aż dotrzemy do charakterystycznego punktu.
Warto pomyśleć, także o zainstalowaniu na telefon odpowiedniej aplikacji, takiej jak “Puszcza Notecka”, która jest odpowiednia na wędrówki po pięknych terenach jednej z największych puszczy w Polsce. Aplikacje można pobrać z Google Play i App Store.
Dzięki tej turystycznej aplikacji z łatwością można zaplanować wycieczkę po tutejszych lasach. Treści zawarte w mobilnym przewodniku obejmują tereny ośmiu nadleśnictw: Sieraków, Karwin, Wronki, Krucz, Międzychód, Skwierzyna, Oborniki i Potrzebowice. Obiekty wchodzące w skład Puszczy podzielono na kilka kategorii. Z łatwością można odnaleźć miejsce na biwak, parking czy lokalne zabytki. Najważniejszą funkcją aplikacji jest nawigacja w sieci szlaków udostępnionych przez nadleśnictwa: będąc w trybie offline możemy wyznaczyć trasę z jednego punktu do drugiego, cały czas bezpiecznie poruszając się po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Użytkownicy mają do dyspozycji szlaki rowerowe, nordic walking, a nawet konne. W mobilnym przewodniku znajdują się także aktualne wydarzenia, informacje o nadleśnictwach i regionie, a także – co ważne – powiadomienia o zagrożeniach na terenie lasów.
Korzyści płynące z lasu
-
Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując rocznie około 26 mld ton O2.
-
Lasy Nadleśnictw Sieraków i Antonin objęte są strefą pilotażową bushcraftu i survivalu oznacza to że w tych miejscach można spędzić noc w lesie.
-
Niecodzienne sposoby na aktywne spędzenie czasu w lesie zostały opisane w Kalendarzu z Lasu.
-
Godzina biegu po lesie pozwala spalić 700 kcal, a spaceru nawet 450 kcal!
-
W lesie obowiązuje “leśny savoir vivre”. Więcej o zasadach zachowania się w lesie przeczytasz w artykule.