Aktualności Aktualności

Powrót

Europejskie dni ptaków za nami

Europejskie dni ptaków za nami

Pierwszy weekend października to dla miłośników ptaków data szczególna. Każdego roku w tych właśnie dniach odbywa się międzynarodowe święto pod nazwą „Europejskie Dni Ptaków”.

Głównym organizatorem w Polsce z ramienia BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 4 października Poznańska Grupa Lokalna OTOP dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Kórniku zorganizowała wycieczkę ornitologiczną do pierwszego rezerwatu w Wielkopolsce – Czeszewskiego Lasu. W uatrakcyjnienie wyprawy włączyła się także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Nadleśnictwo Jarocin.

Już od samego rana grupa 54 miłośników przyrody z różnych grup wiekowych – od przedstawicieli najmłodszych klas szkoły podstawowej do reprezentantów „uniwersytetu trzeciego wieku" – pod przewodnictwem podleśniczego Marka Dobroczyńskiego zwiedziła Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, poznając jednocześnie zacisze obserwacyjne jednego z czołowych polskich ornitologów – Jana Sokołowskiego. Następnie, po przeprawie promowej na drugi brzeg Warty, wszyscy z lornetkami, notesami lub lunetami wyruszyli w głąb rezerwatu. Podczas ponad 3-godzinnej wędrówki udało się zaobserwować lub usłyszeć ponad 200 osobników z 34 gatunków ptaków. Dużo radości sprawiło spotkanie dzięciołów: dużego, średniego, zielonego, czarnego i dzięciołka, myszołowów zwyczajnych oraz rybołowa. Obserwacjom towarzyszyło także obfite grzybobranie. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i losowaniem nagród ufundowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Nadleśnictwo Jarocin.

W drodze powrotnej uczestnicy zaobserwowali jeszcze sporo innych gatunków ptaków. Wielkie poruszenie wywołał widok czapli białych i siwych na Stawach w Miłosławiu. Zaobserwowano tam również m.in.  wąsatki, gągoła, perkozka, czajki, czernice i głowienkę. Natomiast na przydrożnych liniach energetycznych wszyscy mogli podziwiać 3000 stado szpaków, które w tym roku zostały okrzyknięte symbolicznymi ptakami całego święta.