Aktualności Aktualności

Powrót

Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków

Początek jesieni to bardzo intensywny czas dla ptaków wędrownych. Przygotowują się bowiem do wielkiej migracji w kierunku zimowisk oddalonych o tysiące kilometrów. Czas ten określamy mianem jesiennej wędrówki. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza wszystkich chętnych do bliższego poznania tajemnicy ptasich migracji oraz do udziału w spacerach i innych wydarzeniach ornitologicznych w całej Polsce. Nie zabraknie ich również  na terenie wielkopolskich nadleśnictw.

Miłośników ptaków zapraszamy już za kilka dni na dwa wydarzenia:

  • 30 września niedaleko Biedruska (Nadleśnictwo Łopuchówko) odbędzie się spacer ornitologiczny śródleśnymi duktami, między pięknymi enklawami natury, na terenie leśnictwa Marianowo w oddziale 206 i pododdziałach f i h. Zbiórka uczestników przy  Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" w piątek o godzinie 10.00.  Godzinny spacer poprowadzi Karolina Prange, edukator leśny, z zamiłowania ornitolog. W jego trakcie będziecie mogli nauczyć się rozpoznawać ptaki lasów i łąk, dowiecie się również  gdzie najłatwiej je obserwować. Tematem przewodnim będzie oczywiście ptasia migracja przez kontynent europejski;
  • 1 października, wspólnie z poznańską grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Nadleśnictwem Sieraków zostanie zorganizowana ptasia wyprawa w niezwykle malownicze okolice Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Zapisy przyjmuje Agata Ożarowska-Nowicka a szczegóły umieściliśmy na plakacie poniżej. Zbiórka o 7.30 spod Starego Zoo w Poznaniu.

Na ptaka roku 2016  EDP wybrano kopciuszka (Phoenicurus ochruros). To pospolity, niepozorny gatunek wielkości wróbla. Prawdopodobnie każdy miał okazję kiedyś go spotkać. Bardzo ruchliwy, często potrząsa ogonem, sprawiając wrażenie zaciekawionego i podekscytowanego.

Co to są EDP?

Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez BirdLife International w całej Europie i Azji Centralnej. W tym roku w akcji bierze udział aż 36 państw – od Norwegii po Cypr i od Portugalii po Uzbekistan. Uczestnicy będą wspólnie obserwować ptaki, poznawać trasy przelotu i zgłębiać wiedzę o niebezpieczeństwach, jakie mogą spotkać ptaki podczas jesiennej podróży. W Europie planowane są setki wydarzeń. Na zainteresowanych czekają spacery ornitologiczne, wykłady, konkursy i wystawy poświęcone ptakom i ich migracjom. Celem Europejskich Dni Ptaków jest przybliżenie różnorodności awifauny, bogactwa gatunków i ich zmienności, barw, głosów, czy zajmowanych siedlisk.

W ubiegłym roku 32 tysiące osób z 41 państw  wzięło udział w EDP, organizując ponad tysiąc ptasich wydarzeń. Wspólnie policzono ponad 5 milionów ptaków! W 2016 roku akcja jest koordynowana przez BirdLife w Szwajcarii, która jako Europejskie Centrum zbierze dane ze wszystkich państw uczestniczących w projekcie. Więcej informacji o akcji, wraz ze spisem spacerów ornitologicznych, wycieczek i innych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Ptaków znajdziecie na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Natomiast informacje o naszej lokalnej akcji szukajcie na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko. Kontakt do edukatora i trasę przemarszu znajdziecie również w naszej zakładce dotyczącej obiektów edukacyjnych.