Aktualności Aktualności

Powrót

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju potrwa do niedzieli 26 września. Ma on na celu w szczególny sposób popularyzować działania, projekty i wydarzenia promujące zrównoważony rozwój oraz wdrażanie Agendy 2030.

Trwały i zrównoważony rozwój według jednej z definicji pozwala spełniać potrzeby obecnego pokolenia, nie wpływając na możliwość ich zaspokojenia przez pokolenia przyszłe. 

W lasach oznacza to na przykład łączenie trzech pełnionych przez nie funkcji, które się nawzajem przenikają. Z jednej strony lasy dostarczają nam drewna i innych surowców, z drugiej stanowią najbogatsze siedlisko przyrodnicze, a także są dla nas miejscem rekreacji i odpoczynku. W tym wypadku zrównoważony rozwój wiąże się z korzystaniem z leśnych zasobów i jednoczesnym zachowywaniu ich pozaprodukcyjnej roli. Codzienne działania leśników prowadzone są zawsze z myślą o naszych następcach. My leśnicy mamy nikłe szanse, by ujrzeć ostateczne efekty swojej pracy. Niewielu z nas udaje się zobaczyć rozwój drzewostanu od młodej uprawy po pełną dojrzałość.

Cele ONZ

W 2015 roku na Szczycie ONZ w Nowym Jorku wyznaczono 17 celów zrównoważonego rozwoju. Są one wezwaniem do działania, mają poprowadzić świat w stronę likwidacji biedy, ratowania planety i zapewnienia wszystkim obecnie żyjącym i przyszłym ludziom dobrobytu oraz pokoju.   

 

Wszystko brzmi dosyć górnolotnie, ale dość łatwo może znaleźć przełożenie w naszym życiu. Czy to w odpowiedzialnym kupowaniu i korzystaniu z rzeczy codziennego użytku, niemarnowaniu jedzenia oraz wody, czy też zamienieniu auta na rower. Pamiętajmy, żeby działać lokalnie i myśleć globalnie.

Działalność Lasów Państwowych wpisuje się w przynajmniej 13 spośród tych celów. Oprócz tych bardziej oczywistych, jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, czy prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej warto też pamiętać, że Lasy Państwowe intensywnie angażują się w edukację oraz popularyzowanie spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Aktywności i zabawa

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w całym naszym kraju odbywa się mnóstwo akcji i wydarzeń z nim związanych. Znaleźć je można na oficjalnej stronie inicjatywy. Są wśród nich  warsztaty, festyny, rajdy rowerowe i wiele innych. Każde z nich związane jest z przynajmniej z jednym z 17 celów zrównoważonego rozwoju, kierowane są też one do różnych grup wiekowych. Na terenie RDLP w Poznaniu wydarzenia edukacyjne w ramach tego wyjątkowego tygodnia zaplanowało Nadleśnictwo Łopuchówko, gdzie bedziemy mogli wziąć udział w grze pt."Powiązania". Ponadto leśnicy z Nadleśnictwa Jarocin poprowadzą dedykowane lekcje w Centrum Zarządzania Łęgami w Czeszewie, a także Kaliscy leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz, którzy opowiedzą o roli lasów w kształtowaniu klimatu Ziemi.

UWAGA KONKURS !

Chcąc się przyłączyć do tej inicjatywy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, ogłasza zabawę, w ramach której uczestnicy otrzymają NIEMAPĘ Lasów Okolic Poznania.

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Co robię dla zrównoważonego rozwoju?

Odpowiedź należy umieścić w komentarzu pod dedykowanym postem na naszym profilu na Facebooku. W zamian będziecie mogli otrzymać wyjątkową mapę.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszej zabawie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roli lasów i zrównoważonym rozwoju polecamy publikację Lasów Państwowych pt. "Zrównoważony rozwój w edukacji leśnej".