Aktualności Aktualności

Powrót

Dzień przed aukcją

Dzień przed aukcją

Już tylko godziny dzielą nas od XXVIII Aukcji Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. Mimo niekorzystnej aury surowiec eksponowany na placach aukcyjnych przyciąga potencjalnych nabywców.

- Dzisiejszy poranek przywitał nas zimową aurą. Drewno zgromadzone na placach ekspozycyjnych pokrył śnieg. Nie jest to jednak przeszkodą dla klientów chcących uczestniczyć w aukcji. Na tym etapie drewno jest dokładnie oglądane przez uczestników aukcji, którzy muszą je precyzyjnie ocenić pod względem jakości. Tylko w ten sposób można aktywnie uczestniczyć w licytacji -  informuje Przemysław Świerblewski, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Krotoszyn.

Na krotoszyńskich placach zgromadzono łącznie 1108 m3 drewna, w tym 375 m3 jakości okleinowej. Jednakże drewno aukcyjne pochodzi również z innych nadleśnictw. W tym roku oprócz Krotoszyna zgromadzono dębinę aż z 9 jednostek (Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa,Sieraków i Koło). Łącznie na sprzedaż wystawione będzie  1 400 m3 drewna dębowego, w tym  550 m3 jakości okleinowej. To najcienniejszy surowiec. Katalog z dokładnym opisem poszczególnych losów, regulamin aukcji oraz szczegóły organizacyjne zawarte zostały w komunikacie informacyjnym.

- Opady śniegu tuż przed dniem otwarcia to już prawie tradycja krotoszyńskiej aukcji. Tak jest prawie każdego roku, o czym informowaliśmy przed XXVII Aukcją. Okazało się tym samym, że potrafimy przewidzieć pogodę z rocznym wyprzedzeniem - z uśmiechem komentuje inżynier nadzoru. Niestety taka pogoda nie rozpieszcza naszych kontrahentów - dodaje.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r. Począwszy od 1992 roku tradycyjnie organizuje się ją w każdy trzeci czwartek stycznia. Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu. Więcej o hitorii najstarszej giełdy surowca drzewnego w powojennej Polsce tutaj!