Aktualności Aktualności

Powrót

26 maja - święto wszystkich mam

26 maja - święto wszystkich mam

Dzień Matki po raz pierwszy w Polsce świętowano 106 lat temu – 26 maja 1914 r., w Krakowie. Choć szczególnie obchodzony jest dzisiaj tylko w Polsce, to Dzień Matki celebruje się na całym świecie. Doświadczenie macierzyństwa nie zna bowiem granic przestrzennych, ani czasowych, w tym gatunkowych również.

Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami,Pomysł na laurkę dla mamy znajdziesz w naszej zakładce. wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo. A co z naszą Matką Ziemią? Jak powstała? Kiedy powstała? Jak ją chronić? Jakim prezentem możemy ją obdarować?

Jak powstała nasza matka Ziemia ?

Najstarsze dzieje naszej planety wciąż kryją wiele tajemnic. Najbardziej rozpowszechniona hipoteza zakłada, że miliardy lat temu w wewnętrznym Układzie Słonecznym istniał hipotetyczny obiekt wielkości Marsa – Theia, umiejscowiony tuż przy orbitalnym szlaku protoplanety, z której ukształtowała się ostatecznie Ziemia.

Gdy doszło do “wielkiego zderzenia” w przestrzeń kosmiczną wyrzucone zostało mnóstwo materiału, z którego później powstał Księżyc i Ziemia (oficjalnie uformowała się 4,5 miliarda lat temu). Co zaś stało się z Theią dokładnie, tego nie określono.

Kiedy powstała Ziemia?

Na Ziemi nie zachowały się niemal żadne pamiątki po pierwszym miliardzie lat jej dziejów. Skąd więc wiemy, kiedy powstała nasza planeta?  Wskazówką są skały pochodzące z innych planet oraz satelit Układu Słonecznego. Najstarsze skały rozpoznane na Księżycu oceniono na prawie 4,5 mld lat. Wiek meteorytów to blisko 4,6 mld lat.

Najstarsze ślady życia 

Najstarsza ziemska atmosfera składała się głównie z dwutlenku węgla oraz azotu, z podrzędnymi ilościami kwasu solnego, wodoru i argonu. Co spowodowało tak istotne zmiany składu atmosfery ziemskiej oraz chemizmu wód oceanicznych? Właśnie pojawienie się życia, a  konkretnie organizmów fotosyntetyzujących, uwalniających tlen. Są to struktury interpretowane jako skamieniałości prokariontów w tym być może także sinic. Znaleziska pochodzą z terenu północno-zachodniej Australii ze skał formacji Strelley Pool Chert i liczą sobie około 3420 milionów lat.

Tak mogły wyglądać pierwsze struktury pochodzenia organicznego, które pojawiły się na Ziemi 3,5 mld lat temu. Na zdjęciu współczesne stromatolity z zachodniej Australii (fot. Paul Harrison, licencja: GFDL). 

Jak chronić naszą Matkę Ziemię ?

Warto pamiętać, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas!
Ziemia jest naszą matką i domem, a więc powinniśmy o nią dbać. Jednym z najwspanialszych prezentów, który możemy dać bliskiej osobie jest wspólnie spędzony czas, uwaga i rozmowa; prezenty własnoręcznie zrobione, czy też tradycyjna laurka.
Jakim prezentem możemy obdarować naszą Matkę Ziemię?

Jest na to kilka sposobów:

Wszystkim mamom, w tym wyjątkowym dla nich dniu składamy najlepsze życzenia. Niech każda z Was cieszy się dobrym zdrowiem oraz dużą ilością wolnego czasu dla swoich pociech. Zachęcamy przy tym do spędzania go w lasach, gdzie przyłączając się do akcji Lasów Państwowych #Zabierz5zLasu, składamy przy okazji dobry uczynek Matce Ziemi.