Aktualności Aktualności

Powrót

Disc golf, las i nauka – czyli jak połączyć sport i zdobywanie wiedzy

Disc golf, las i nauka – czyli jak połączyć sport i zdobywanie wiedzy

Na mapie Nadleśnictwa Babki powstała nowa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna, będąca również pierwszym 18-dołkowym polem do gry w disc golf w okolicy Poznania. W minioną niedzielę rozegrano tam pierwszy inauguracyjny turniej, który pokazał, że chętnych do gry jest wielu.

Pierwszy turniej rozegrany!

Jest nam niezmiernie miło, że nowo otwarta ścieżka edukacyjno-rekreacyjna przyciągnęła już ponad 40 osób. W niedzielę 19 listopada rozegrano pierwszy turniej w disc golfa, który został zorganizowany przez stowarzyszenie Chain Reaction Disc Golf Club - grupę która zrzesza miłośników disc golfa ze stolicy wielkopolski i okolic.

Czym jest disc golf?

Nowa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna w Nadleśnictwie Babki, to sport połączony ze zdobywaniem wiedzy przy każdym punkcie startowym i koszu („dołku”). Czym w ogóle jest disc golf, co możemy teraz spotkać spacerując po Lubońskim lesie? Disc Golf to połącznie dwóch słów, które pozwalają nam zobrazować sobie, na czym może polegać ta dyscyplina. Disc Golf rozgrywany jest podobnie do tradycyjnego golfa, jednak zamiast kija i piłeczki zobaczymy zawodników z dyskiem w ręku, podobnym do frisbee. Celem tej gry jest rozegranie każdego dołka jak najmniejszą liczbą rzutów. Za dołek służą w tym przypadku specjalne kosze, do których należy ostatecznie trafić dyskiem. Ta do niedawna mało znana w Polsce dyscyplina rozwija się bardzo dynamicznie i z każdym dniem zyskuje na popularności. To w bardzo dużym uproszczeniu połączenie golfa i frisbee.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę rzucającego dyskiem do kosza do disc golfa z pomarańczową obręczą na tle ośnieżonej roślinności. Fot. Archiwum Chain Reaction Disc Golf Club

Rzuty wykonujemy wewnątrz lub za wyznaczonym obszarem, a jeden rzut liczymy jako jeden punkt. Pierwszy rzut wykonujemy z miejsca startowego (tzw. teepad). Każdy kolejny rzut wykonujemy z miejsca, gdzie upadł nasz dysk. Dysk, który zatrzymuje się w koszu do disc golfa lub jest zawieszony w łańcuchach, oznacza udane ukończenie danego dołka. Zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie. Nie należy rzucać, gdy inni gracze lub przypadkowi spacerowicze znajdują się w zasięgu naszego rzutu. Pamiętajmy o przepuszczaniu przechodniów i bądźmy cały czas świadomi swojego otoczenia.

Uproszczone zasady gry oraz oficjalne zasady PDGA (Professional Disc Golf Association) możemy znaleźć: tutaj.

Zdobywanie wiedzy na sportowo

"Zależy nam na zwiększeniu zainteresowania przyrodą, zmianami klimatu i ochroną środowiska oraz na propagowaniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, w sprzyjających okolicznościach przyrody, co umożliwia właśnie pole do disc golfa."- mówi Robert Okińczyc, nadleśniczy Nadleśnictwa Babki.Widząc rosnące zainteresowanie nadal jeszcze mało znaną dyscypliną, jaką jest disc golf oraz braki w infrastrukturze w okolicy Poznania umożliwiające rozwój sportu – na terenie Nadleśnictwa Babki w Lesie Majońskim w Luboniu, w niedalekiej odległości od Poznania, powstał pomysł do stworzenia miejsca, które może spełniać jednocześnie kilka funkcji. Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna Disc Golf Luboń, to nie tylko sport i zabawa, ale również okazja do eksploracji przyrody oraz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Przechodząc ścieżkę podczas gry w disc golfa należy zwrócić uwagę na tabliczki znajdujące się przy miejscach startowych. Na każdej z tabliczek można znaleźć dawkę wiedzy o lasach, przyrodzie i ochronie środowiska. Dodatkowo na każdym koszu znajdują się ciekawostki przyrodnicze lub odpowiedzi na pytania dotyczące lasów. 

Zdjęcie przedstawia tablicę edukacyjno-informacyjną, na której znajdują się podstawowe informacje na temat disc golfa po lewej stronie na zielonym tle, a po prawej stronie informacje na temat zmian klimatu na białym tle. Fot. archiwum Nadleśnictwa Babki.

Ścieżka ta jest całkowicie bezpłatna, można poznać nową dyscyplinę sportu i ciekawostki ze świata przyrody, jednocześnie spędzając czas na łonie natury bez ograniczeń wiekowych i co ciekawe pogodowych, ponieważ disc golf jest sportem dla każdego, na każdą porę roku i pogodę! Jest to świetna rozrywka dla rodzin i grup przyjaciół, a także okazja do indywidualnej gry i treningów. Zwykły spacer po lesie może zamienić się teraz w zabawę dla całej rodziny na świeżym powietrzu.

Zdjęcie małej tabliczki edukacyjnej wraz z oznakowaniem kosza oraz liczby rzutów. Fot. archiwum Nadleśnictwa Babki.

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Poznaniu

"Na wiosnę planujemy zorganizować dla chętnych praktyczny, profesjonalny pokaz gry w dics golfa wraz  z omówieniem zasad gry i przebiegu toru oraz treningiem rzutowym. Już dzisiaj wszystkich chętnych zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu." - mówi Ireneusz Niemiec - zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Babki.

Nadleśnictwo Babki zrealizowało przedsięwzięcie pn.: „DISC GOLF Luboń stworzenie na terenie Nadleśnictwa Babki ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej”, w ramach projektu dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dzięki uzyskaniu dotacji oraz zaangażowaniu pasjonatów tego sportu powstała nowoczesna ścieżka, która daje nam wspaniałe możliwości.Logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (na białym tle)