Aktualności Aktualności

Powrót

Buki nad Jeziorem Lutomskim ponownie udostępnione

Buki nad Jeziorem Lutomskim ponownie udostępnione

Przy wsparciu z WFOŚiGW w Poznaniu Nadleśnictwo Sieraków odtworzyło 1,7-kilometrowy odcinek szlaku turystycznego w rezerwacie przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim", po jego zniszczeniu przez huragan w 2014 r.

Na ten moment czekało wielu turystów.  Po przeszło 2 latach starań udało się odtworzyć północną część czerwonego szlaku turystycznego o długości 1,7 km w rezerwacie przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim", który od wielu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Gminy Sieraków i Powiatu Międzychodzkiego. Rezerwat przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim" poważnie ucierpiał od huraganowych wiatrów latem 2014 r. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników szlaku, Nadleśnictwo Sieraków, jako zarządca terenu rezerwatu, działając na podstawie ustawy o lasach, zamknęło szlak do odwołania ze względu na poważne zagrożenie od połamanych drzew - wiatrołomów.

Rezerwat "Buki nad Jeziorem Lutomskim" to jeden z 69 rezerwatów przyrody w zarządzie poznańskiej dyrekcji, zajmujących łączną powierzchnię 2 151,73 ha. O tym, do których warto się wybrać przeczytacie m.in w naszym przewodniku turystycznym, w zakładce "Turystyka - warto zobaczyć w wielkopolskich lasach" oraz na stronach nadleśnictw.

W ramach prac:

  • wyremontowano schody przy północnym wejściu do rezerwatu;
  • poprzecinano i zabezpieczono wszystkie wiatrołomy blokujące przejście;
  • wycięto krzewy bzu czarnego i leszczyny zarastające szlak;
  • ułożono kładki i mostki;
  • wyremontowano istniejący mostek – wymieniono deski i poręcze;
  • wykonano obejścia po stopniach nad karpą osuniętą w bagno;
  • wykonano przejście przez źródliska z kładkami i poręczami;
  • oczyszczono jar i wykonano w nim stopnie wraz z poręczami do nowego wyjścia ze szlaku;
  • zaktualizowano tablicę informacyjną przy północnym wejściu do rezerwatu oraz ustawiono 2 nowe stelaże z tablicami informacyjnymi: jeden przy nowym wyjściu z rezerwatu i drugi przy starym nieczynnym południowym wejściu do rezerwatu od strony drogi Grobia – Lutomek.

Prace w rezerwacie przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim" wykonano po uzyskaniu stosownego zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, sprawującego nadzór nad rezerwatem. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 62 486,21 zł, z czego 21 137,94 zł pozyskano z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Czy wiesz, że: Rezerwat przyrody "Buki nad Jeziorem Lutomskim" o pow. 55,17 ha utworzono w 1958 r. w celu zachowania fragmentu najlepiej zachowanego w tej części kraju lasu bukowego o cechach zespołu naturalnego.