Aktualności Aktualności

Powrót

40 ton makulatury

40 ton makulatury

W sobotę, 22 października, zakończyła się tegoroczna akcja pn. "Drzewko za makulaturę". Podczas dwóch minionych weekendów organizatorom udało się zebrać o 10 ton więcej papieru niż w zeszłym roku. Partnerem akcji była nasza dyrekcja.

O tym, iż zostanie pobity zeszłoroczny rekord organizatorzy wiedzieli już przed południem, gdy licznik wagowy przed specjalnie podstawioną do zbiórki ciężarówką Stena Recykling wskazywał ponad 11 ton a kolejka chętnych wciąż nie malała. Wraz z makulaturą zebraną od poznaniaków w poprzedni weekend (16 ton) oraz tą przekazaną przez szkoły w ramach konkursu Eko Szkoła, zgromadzono do recyklingu blisko 40 ton papieru.

Idea akcji z roku na rok jest coraz bardziej popularna, zachęcając w proekologicznym duchu mieszkańców Wielkopolski do wymiany 5kg makulatury za 1 drzewko, z limitem 5 drzewek na osobę. Dla osób chcących oddać hurtową ilością makulatury także przygotowano bonusy. Za 100 - 200 kilogramów uczestnicy mogli otrzymać 10 sadzonek, a  ilość powyżej 200 kg była premiowana 15 drzewkami. Drzewko za makulaturę to inicjatywa Głosu Wielkopolskiego wraz z partnerami akcji: Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu, Stena Rycykling, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i dyrekcją poznańskiego zoo.

Założenia akcji wpisują się również w prowadzoną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu edukację dla zrównoważonego rozwoju, uświadamiającą społeczeństwu na czym polega trwałe gospodarowanie i odtwarzanie zasobów leśnych a przede wszystkim nasza świadomość ekologiczna, jako konsumentów. Drewno, z którego produkuje się papier jest jedynym na świecie surowcem odnawialnym, którego właściwości pod różną postacią wykorzystujemy na co dzień. O znaczeniu drewna w naszym codziennym życiu oraz lasach w Polsce i na świecie opowiadali podczas tego wydarzenia na wspólnym stoisku leśnicy z poznańskiej dyrekcji oraz studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Zbiórka nie mogłaby się odbyć, gdyby nie dwa i pół tysiąca pięknych drzewek przekazanych przez nasze szkółki leśne z nadleśnictw Gniezno i Kościan. Wśród niezwykle dorodnych sadzonek ogromną popularnością cieszyły się zwłaszcza odmiany świerka, w tym Conica, przypominający nieco o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Na chętnych czekały również: świerk biały, świerk kanadyjski Picea glauca, żywotnik zachodni Thuja occidentalis, w tym odmiana Brabant, jarząb szwedzki Sorbus intermedia, cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana, jałowiec skalny Juniperus scopulorum Skyrocket. Dużą popularnością cieszyły się również przekazane przez pozostałych partnerów akcji drzewa owocowe i krzewy.

Więcej informacji o wymaganiach i hodowli naszych drzewek rozdawanych podczas akcji "Drzewko za makulaturę".

Czy wiesz, że: Sadzonki na terenie RDLP w Poznaniu hodowane są łącznie w 28 szkółkach leśnych na powierzchni produkcyjnej 131 ha. O tym dlaczego potrzebne są szkółki leśne oraz jak wygląda proces produkcji dowiecie się również z naszych artykułów, w tym z najnowszego dodatku Głosu Lasu. Jeśli chcielibyście zakupić drzewka ozdobne pytajcie w swoim najbliższym nadleśnictwie. Taką sprzedaż prowadzą niektóre szkółki leśne, np. w nadleśnictwie Gniezno czy Kościan a także w Arboretum Leśnym Nadleśnictwa Syców