Aktualności Aktualności

Powrót

23 czerwiec, czyli Tatusiowie w akcji!

23 czerwiec, czyli Tatusiowie w akcji!

Dziś Święto wszystkich Tatusiów! Ojcom składamy moc serdecznych życzeń, pasjonujących przeżyć, wraz dziećmi, na łonie natury; czasu, by pokazać pociechom świat przyrody, który staje się przygodą... Gorąco zachęcamy wszystkich Ojców do odkrywania tajemnic lasu...

Ojciec, bez którego dziecku trudno funkcjonować. To dzięki niemu dziewczynka odkrywa, że jest urzekająca, a syn znajduje w sobie siłę tygrysa. Gdy dziecko odkrywa świat z Tatą, wszystko wydaje się niesamowite i pasjonujące. Rola Ojca w życiu dziecka jest niezwykle doniosła, to właśnie on pomaga mu odkrywać świat, budzi w dziecku pasję poznawania nowych rzeczy. To Tata pokazuje dziecku życie, które staje się przygodą...

Na początek można zacząć od  wspólnego czytania książki. Dziś polecamy publikację pt.: "Z tatą w przyrodę"  autorstwa Wojciecha Miłoszko. Jest to pozycja czytelnicza, pokazującą wspaniałą polską przyrodę, która może być równie fascynująca, jak afrykańska dżungla, pełna niespodzianek i zaskakujących tajemnic, które czekają, by je odkryć razem z Tatą.

Kolejnym wspaniałym pomysłem na spędzanie wspólnego czasu, może być niezapomniana wyprawa do lasu..

W pobliżu miasta Poznania można znaleźć i odwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest Ośrodek Edukacji Leśnej „Łysy Młyn", który został w 2011 r. uhonorowany prestiżową nagrodą „Modernizacja roku."  Edukatorzy leśni prowadzą w nim pasjonujące zajęcia i warsztaty, nie tylko dla młodych odkrywców przyrody. Cyklicznie organizowane są wystawy fotograficzne. Różnorodność atrakcji od kilku lat przyciąga rzesze odwiedzających w różnicowanym przedziale wiekowym. W 2015 r. w zajęciach uczestniczyło około 4,7 tys. osób, z czego prawie 3,5 tys. to uczniowie szkół podstawowych. 

Kolejną propozycją dla fascynatów tajemnic kosmosu może być Rezerwat Meteoryt Morasko. Teren ten jest miejscem szczególnym i unikatowy w skali światowej. Ponad 5 tys. lat temu spadł tutaj deszcz żelaznych meteorytów . Do dzisiaj na terenie Rezerwatu poszukiwacze leśnych skarbów mogą odnaleźć prawdziwe meteoryty.

Największym odnalezionym meteorytem na terenie Rezerwatu był eksponat ważący 261 kg, co daje mu I miejsce wśród okazów odkrytych w Polsce, a IV miejsce, co do wielkości, odnalezionych w Europie.

W tym obszarze znajduje się siedem kraterów uderzeniowych. Na świecie znanych jest około dwustu kraterów tego typu, ale tylko przy niewielu z nich można odnaleźć meteoryty.

Dziewicza Góra z wraz wieżą widokową, z której można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy, stanowi kolejną propozycję dla amatorów leśnych szczytów. Jest to miejsce aktywnego wypoczynku na łonie przyrody zarówno dla trenujących sporty, osób korzystających z uroków Dziewiczej Góry pod kątem rekreacyjnym, jak i rodzin z dziećmi szukających atrakcji i ciekawych form spędzenia wolnego czasu w otoczeniu natury.

Takich propozycji na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu można znaleźć naprawdę wiele. Zachęcamy do przeglądania stron naszych jednostek. Tam każdy Tata, który lubi stawiać sobie wyzwania, zapewne znajcie coś dla siebie i swoich pociech.