Aktualności Aktualności

Powrót

„Śnieżycowy Jar” już rozkwita!

„Śnieżycowy Jar” już rozkwita!

Już od najbliższej soboty rezerwat „Śnieżycowy Jar” zostanie otwarty dla gości. Ten niezwykły przyrodniczy spektakl co roku przyciąga rzesze miłośników białych dzwoneczków. Śnieżyca szykowała się na ten moment już od kilku tygodni, teraz jej kwiaty zaczynają się otwierać i już wkrótce będziemy mogli nacieszyć oczy ich widokiem.

Biały fiołek

Warto przedstawić gwiazdę całego wydarzenia, czyli śnieżycę wiosenną (Leucojum vernum). Jest to jeden z wczesnych zwiastunów wiosny, pojawia się i kwitnie wraz z jej początkiem, zanim na drzewach rozwiną się liście. Jej nazwa łacińska wywodzi się z greckiego leucon ich, czyli po prostu biały fiołek.  Jej urokliwe piękno ma swoją drugą stronę, jest to roślina trująca, zawiera bowiem alkaloidy: leukoinę, galantaminę i likorynę.

Wraz z rozwojem liści na drzewach pogarszają się warunki świetlne w dnie lasu. Powoduje to zamieranie nadziemnych części śnieżyc. Jednak pod ziemią zostają ich cebulki, które  czekają na nastanie kolejnej wiosny.

Nasiona śnieżyc rozprzestrzeniane są przez mrówki. Natomiast w namiętnym przekopywaniu jej cebulek specjalizują się dziki.  

Fotografia przedstawia kwiat śnieżycy z kilkoma podstawowymi informacjami o roślinie. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Łopuchówko.

„Śnieżycowy Jar” położony jest na północ od aglomeracji poznańskiej w leśnictwie Starczanowo. To jedno z nielicznych w Wielkopolsce stanowisk śnieżycy wiosennej, którą głównie możemy spotkać na terenach górskich. W Polsce jest objęta ochroną gatunkową. Dla niej w 1975 r. utworzono tu rezerwat przyrody, jednak popularnym miejscem wycieczek stał się dopiero w ostatnich latach" -mówi Damian Cichoń z Nadleśnictwa Łopuchówko.

Wielkopolskie śnieżyce

Łany śnieżycy są w Wielkopolsce widokiem niezwykle rzadkim, stąd ogromne zainteresowanie rezerwatem. Położony na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko, w lasach wchodzących w skład Poligonu Wojskowego Biedrusko.  Skąd więc jej obecność w tak nietypowym miejscu? Na mapach sprzed 100 lat nie ma w tym miejscu nawet lasu, należy więc założyć, że pojawiła się tu dzięki człowiekowi.

"Z uwagi na fakt, że jest to teren wojskowy rezerwat można odwiedzać tylko w wyznaczone weekendy. Najbliższa taka okazja przypada w dniach 5-6 marca. O kolejnych terminach Nadleśnictwo Łopuchówko będzie informowało na bieżąco. W pozostałe dni na ten teren obowiązuje zakaz wstępu" -przypomina Anna Kowalczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia pandemiczne poruszać po ścieżce na terenie rezerwatu można się wyłącznie w jednym kierunku

Dla turystów dostępne są trzy parkingi, prosimy o niezastawianie dróg i dojazdów, by w razie potrzeby służby ratunkowe mogły swobodnie nimi przejechać. Dostępne jest również miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach:

  • od strony Uchorowa, przy lesie; (5 km)
  • we wsi Starczanowo, (4,8 km)
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo. (4,9 km)

 Mapa przedstawia przebieg trasy rezerwatu "Śnieżycowy Jar" oraz parkingi. Źródło Archiwum Nadleśnictwa Łopuchówko.

Jak przygotować się do wędrówki?

Odwiedzającym polecamy wybór wygodnego, dobranego do pogody stroju terenowego. Najważniejsze jest odpowiednie obuwie terenowe, umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska. Przed wyruszeniem na szlak, warto także pobrać mapę. Pamiętajmy, by stosować się do aktualnych zasad bezpieczeństwa oraz nie zrywać i nie niszczyć stanowisk tych unikatowych roślin.

 

Szczegółowe informacje na temat odwiedzenia Rezerwatu można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko