Aktualności Aktualności

Powrót

„Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów”

„Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów”

Ptaki towarzyszą nam niemal każdego dnia, podczas spaceru, drogi do pracy lub szkoły. Imponują nam sztuką latania, zachwycają śpiewem i cieszą oczy niezliczoną ilością barw. Pragnąc przybliżyć życie tych niezwykłych zwierząt wszystkim miłośnikom przyrody, w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" stworzono czasową wystawę pt. „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów", której uroczyste otwarcie odbyło się 25 września 2015 roku.

Zgodnie z tradycją w dniu otwarcia zostały wygłoszone referaty tematyczne, podczas których wystąpili przedstawiciele jednostek zaangażowanych w tworzenie wystawy. Aleksander Niweliński, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu opowiedział o idei tworzenia ogrodów zoologicznych, zwracając szczególną uwagę na ich rolę w ochronie gatunkowej zwierząt. Podczas prelekcji przywołał przykład Ptasiego Azylu, którego pracownicy rocznie pomagają wrócić do naturalnego środowiska blisko 2,5 tys. ptakom. Dr hab. Tadeusz Mizera, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w swoim wystąpieniu przypomniał początki współpracy ornitologów z Nadleśnictwem przy prowadzeniu monitoringu jednego z najbardziej spektakularnych gatunków ptaków szponiastych – bielika. Sowy w niecodziennej odsłonie przedstawił Rafał Śniegocki, naczelnik wydziału Promocji, Edukacji i Udostępniania Lasu RDLP w Poznaniu, ornitolog z zamiłowania. Podczas wykładu podkreślił rolę leśników w ochronie tych skrytych ptaków oraz przytoczył wiele legend, mitów i zabobonów związanych z sowami. Choć potocznie nazywamy sowę „mądrą głową", uważając tego ptaka za symbol mądrości, to w przeszłości miała wiele innych znaczeń, oznaczając często nie lada kłopoty.

Po zakończonych referatach Tomasz Sobalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko podziękował w imieniu Nadleśnictwa osobom współpracującym przy tworzeniu ekspozycji, wręczając niecodzienne „dzieła sztuki" – pióra z namalowanymi wizerunkami ptaków. Goście po części wykładowej mieli okazję zapoznać się z warsztatem artystycznym autorki - Kingi Jakubowskiej, dla której płótnem malarskim są ptasie pióra.

Jedną z głównych atrakcji była również możliwość rozmowy z sokolnikami na temat ich pracy, poznając z bliska prawdziwych skrzydlatych bohaterów tego wydarzenia - rarogi. O sztuce tworzenia swoich dzieł opowiadały również autorki ptasich witraży oraz małoformatowych, pocztówkowych obrazów.

Wystawa „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów" potrwa do września 2016 roku. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 14:00.

Głównymi elementami wystawy są stałe ekspozycje: dioramy ptaków środowisk leśnych i wodno błotnych, „sowie piętro" prezentujące tajemnice tej skrytej grupy ptaków, wystawa budek lęgowych oraz piór, naturalnej wielkości gniazdo bielika z ukrytym wejściem dla zwiedzających oraz makiety ptaków szponiastych mierzące rozpiętość ramion gości. Dodatkowo część ekspozycji prezentuje różne znaczenia ptaków w kulturze.

Z kolei w salce dydaktycznej podczas zajęć z wykorzystaniem mikroskopów uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z budową pióra oraz mikroorganizmami zamieszkującymi ptasie gniazda. Nie zabranie również praktycznych wskazówek co zabrać i jak się ubrać do lasu na obserwacje ptaków.

Doposażenie wystawy w materiały dydaktyczne oraz nagrody było możliwe dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu