Wyruszyli sprzątać las!

W Nadleśnictwie Antonin jeszcze przez kilka dni potrwa akcja sprzątania lasu.

Każdy z nas lubi odpoczynek na świeżym powietrzu. Bardzo często na miejsce wypoczynku wybieramy las. Chcemy cieszyć się pięknymi widokami i czerpać z nich przyjemność. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W wielu miejscach las wyglądem bardziej przypomina wysypisko śmieci niż naturalne środowisko życia zwierząt i roślin. Las nie zaśmieca się sam, robią to ludzie, z lenistwa i bezmyślności, nie chcą również ponosić kosztów wywozu śmieci. Wraz ze zmianami w prawie w okolicach większych aglomeracji zwiększyła się liczba wywożonych do lasu tzw. śmieci pobudowlanych, czyli gruzu, betonu i różnego rodzaju sprzętów codziennego użytku.

Każdy z nas ma wpływ na nasze otoczenie, czasami wystarczy przejść kilka kroków, by wyrzucić śmieci do kosza zamiast na leśną ściółkę. Pamiętajmy, że las jest dobrem nas wszystkich, z bogactwem flory i fauny. Uszanujmy go i utrzymajmy w czystości.

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu rocznie wydają prawie 1,5 miliona złotych na pozbycie się śmieci z lasu!. Śmiecenie jest karane mandatem o wysokości do 500 zł.

Leśnicy co roku muszą się zmierzyć z leśnymi wysypiskami. Organizując różnego rodzaju akcje sprzątania lasu chcą uświadomić społeczeństwu jak niebezpieczne dla środowiska są takie miejsca. Współpracują z lokalnymi samorządami czy placówkami oświaty. Inicjują otwarte spotkania w celu wypracowania wspólnych działań dla dobra lasów, przyrody i nas samych.

Wspaniały i nietuzinkowy pomysł realizują leśnicy w Nadleśnictwie Antonin, aktywizując lokalną społeczność we wspólnej lekcji szanowania środowiska przyrodniczego. Akcja pn. „Wielkie sprzątanie Nadleśnictwa Antonin" potrwa od 18 do 29 kwietnia br. Każdy, komu nie jest obojętny los swojego otoczenia może wziąć w niej udział. Jej celem jest promowanie zachowań proekologicznych, edukacja oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Jak informują organizatorzy zainteresowanie wydarzeniem jest bardzo duże, do tej pory zgłosiło się już ponad 500 uczestników. Pracownicy nadleśnictwa zapewniają rękawiczki oraz worki na śmieci, a podczas akcji sprzątania będą prowadzić dla wszystkich uczestników warsztaty również o gospodarce leśnej.

Dobrą praktyką są działania Ośrodka Edukacji Leśnej w Łysym Młynie wraz z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Suchym Lesie. Wspólnie realizują zajęcia dla dzieci i młodzieży pn. „Rady na odpady". Dzięki odpowiednim scenariuszom i pracy edukatorów możliwe jest zaszczepienie odpowiedzialności ekologicznej i kształtowania postaw już w młodym pokoleniu.

Czy wiesz że...

1. Śmieci znajdujące się na nielegalnych wysypiskach podczas rozkładu uwalniają do gleby i wód gruntowych szkodliwe substancje np. z opakowań po środkach czystości lub lekach, zagrażając lokalnym ujęciom wody pitnej nawet z bardzo oddalonych dzikich wysypisk. Legalne wysypiska mają specjalnie zabezpieczone podłoże, wyłożone kilkoma warstwami folii i żużlu. Skażenie gleby i wód gruntowych prowadzi do zamierania drzew i innych roślin znajdujących się w otoczeniu wysypiska.

2. Śmieciowiska są niebezpieczne dla zwierząt, które szukając jedzenia często zjadają np. opakowania z folii, co powoduje zatykanie ich przewodu pokarmowego a w efekcie śmierć w okropnych cierpieniach. Pozostawiane na polach sznurki z tworzyw sztucznych, służące do wiązania siana są wykorzystywane przez ptaki do budowy gniazd. Niestety cienkie nitki wbijają się w skórę piskląt, raniąc je i doprowadzając również do śmierci.

3. Śmieci są zagrożeniem dla środowiska, zdrowia i życia ludzi. Często trafiają tam odpady niebezpieczne, takie jak zużyte baterie i akumulatory, opakowania z resztkami farb, lakierów, czy oleju samochodowego, a nawet różnego rodzaju przeterminowane leki, środki ochrony roślin lub opakowania po nich.

4. Żywiące się odpadami zwierzęta i owady mogą roznosić groźne dla zdrowia drobnoustroje, które rozwijają się na  wyrzuconych odpadach.  Są one miejscem występowania wielu chorobotwórczych szczepów bakterii oraz groźnych grzybów.

Jak długo rozkładają się śmieci?

  • karton po napoju 10–30 lat
  • puszka po konserwie 40–80 lat
  • puszka aluminiowa po napoju 50–100 lat
  • jednorazowa torba foliowa 100–120 lat
  • opona samochodowa 300–500 lat
  • butelka plastikowa 500–1000 lat
  • butelka szklana kilka tysięcy lat

Relacja w mediach:

http://wlkp24.info/aktualnosci/16696,wielka-akcja-trwa-dolacz-.html

http://wlkp24.info/aktualnosci/16744,ostrowscy-aresztanci-sprzatali-antoninskie-lasy.html

 

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką "Nie wyrzucaj śmieci do lasu".