Międzynarodowy Dzień Lasów

W tym roku myślą przewodnią tego niezwykłego dnia jest rola wody w ekosystemach leśnych.

W 2012 r. Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów. To także pierwszy dzień wiosny – czas przebudzenia się przyrody do życia. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami – sadzenia drzew czy  sprzątania lasów.

Akcje te mają zwrócić uwagę na lasy, ich rolę, zadania jak i problemy. To wspólne święto wszystkich miłośników przyrody, którzy nie pozostają wobec niej obojętni. To też dobry moment do dyskusji nad wieloma funkcjami lasów, które muszą pełnić, by zaspokajać liczne potrzeby społeczeństwa w zgodzie z poszanowaniem praw ekologicznych i ochrony przyrody.

W tym dniu zachęcamy wszystkich Państwa do spaceru po lesie, aktywnego wypoczynku na rowerze czy biegu albo chwili relaksu i zadumy z książką na łonie natury. Warto na chwilę się zatrzymać, pooddychać leśnym powietrzem i zwrócić uwagę jak przyroda w naszym najbliższym otoczeniu budzi się do wiosennego życia. Jednocześnie zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na profilach społecznościowych i rozpropagowanie naszego wspólnego święta drzew. Warto pochylić się również nad niezwykle ważnym tematem zasobów wodnych, który w tym roku jest hasłem przewodnim. Utrzymanie wody w lasach to gwarancja życia, różnorodności organizmów i naszego zdrowia. Zagadnienie to przybliży Państwu poniższa infografika oraz film.

Czy wiesz jakie funkcje pełnią lasy?

Polskie Lasy zajmują ok. 30% powierzchni naszego kraju, rosną na obszarze 9,3 mln ha. Połowa z nich to lasy ochronne, w tym wodochronne. Są one swoistym rezerwuarem bioróżnorodności fauny i flory, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu, wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla. Zapobiegają również erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza oraz chronią przed powodziami.

Życie ponad 1,6 miliarda ludzi jest uzależnione od lasów. Są one źródłem utrzymania, dają schronienie, pożywienie i zapewniają substancje lecznicze. Dostarczają budulca w postaci drewna, który jest jednym z niewielu ekologicznych materiałów, powstających w wyniku naturalnego procesu biologicznego.