Kto dla Was pisze?

W "Spojrzeniu na las" Maciej opowiada nam o swojej pracy podleśniczego

Odcinek 1 - Drewno pochodzi z lasu

Łatwo krytykować, gdy nie argumenty, a emocje biorą górę. Drewno jako surowiec jest chwalone przez wszystkich. Gdy mówimy o wycinaniu drzew pewne grupy ludzi "biją na alarm". Czy można zjeść jabłko, wpierw go nie zrywając?

Odcinek 2 - Suche gałęzie, o zgrozo!

Każde, nawet suche drzewo ma swój urok. Ważne, aby wiedzieć, kiedy wybrać piękny widok, a kiedy zdrowy rozsądek.

Odcinek 3 - Las za kratami

Grodzony, młody las nie wygląda pięknie ale czasami potrzeba na chwilę go oszpecić aby osiągnąć zamierzony cel dla przyszłych pokoleń. W dzisiejszym odcinku mojego bloga opowiadam o grodzeniach. Zapraszam!

Odcinek 4 - Wysypisko w lesie

Jakie to dziwne, że krytykujemy bałaganiarzy a przechodzimy obojętnie obok śmieci i tych, co je w lesie wyrzucają. Przecież las jest również Twój. Tematem 4 odcinka mojego bloga będzie zmora naszych lasów, zwłaszcza w sezonie grzybowym, śmieci...

Odcinek 5 - Z konewką do lasu

Ostatnio spadł długo oczekiwany deszcz. Niestety dla wielu drzew to przysłowiowa "musztarda po obiedzie". Zapraszam na kolejny artykuł z serii "Spojrzenie na Las, blog leśnika Macieja".

Odcinek 6 - Pasieka w lesie

Pszczoły z lasem związane są od ponad 100 milionów lat, a tak naprawdę od momentu, w którym pojawiły się kwiaty.

Odcinek 7 - Niezbędnik leśnika

Chodzi po lesie, liczy drzewa... a może jednak coś więcej? W dzisiejszej odsłonie "Spojrzenia na Las" dowiecie się, co w bagażniku leśnik wozi.

Odcinek 8 - Warsztat leśniczego

W "Spojrzeniu na las" zaglądamy w miejsce, w którym informacje z lasu podlegają analizie i pozwalają na podjęcie mądrych decyzji.

Odcinek 9 - Rejestrator

Poznajcie urządzenie, które ułatwia, przyspiesza, porządkuje prace leśniczego, jednocześnie nie zwalniając go z odpowiedzialności.

Odcinek 10 - Przewidzieć zagrożenie

Może minąć dużo czasu zanim zauważymy, jak las choruje. Każde drzewo, tak jak człowiek atakowane jest przez setki istnień, które mogą osłabić, albo zabić. Czy można temu zapobiec?

Odcinek 11 - Zepsuta przekąska

Znamy różne formy ochrony roślin przed szkodnikami. Należy jednak wiedzieć, że ograniczanie liczebności jest ostatecznością, dlatego, gdy jest to możliwe, lepiej je odstraszać.

Odcinek 12 - Zanim posadzisz las

Przygotowanie miejsca pod nowy drzewostan wymaga odpowiednich prac wykonanych specjalistycznym sprzętem.

Odcinek 13 - Schron w lesie

Spacerując po lesie czy parku z pewnością Waszą uwagę zwróciły nietypowe budki lęgowe ze szczeliną zamiast owalnego otworu wlotowego. Zastanawialiście się kto je zamieszkuje? Podpowiemy, iż nie jest to ptak ale bardzo sympatyczny ssak.

Odcinek 14 - Plan na LAS

"Plan na las" to pierwszy film o urządzaniu lasu i jego znaczeniu dla polskiego leśnictwa. To także film o roli jaką w powiększaniu wartości gospodarczej i przyrodniczej polskich lasów odgrywa Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Odcinek 16 - Orzechy, orzeszki - robimy zapasy

Październik i listopad to czas dojrzewania i zbioru nasion dębu szypułkowego, dębu bezszypułkowego oraz buka zwyczajnego. Leśnicy nie zbierają ich jednak co roku. Owocowanie tych drzew zdarza się rzadko, choć można je szacunkowo określić. Dęby owocują co 4 - 6 lat, a buki nawet co 5 - 10 lat.

Odcinek 17 - Po co leśnicy zbierają żołędzie, szyszki i bukiew?

Czasem zbiór szyszek wymaga alpinistycznych umiejętności lub specjalnych podnośników. Niekiedy szyszki zbiera się również z drzew ściętych. Leśnicy z Nadleśnictwa Czerniejewo wyjaśniają tajniki jesiennego zbioru nasion.

Odcinek 18 - W zimowej scenerii, prace gospodarcze

Zima dla leśników to okres intensywnych prac, głównie związanych z pozyskaniem i zrywką drewna. Niskie temperatury powietrza, gruba pokrywa śnieżna są naszymi sprzymierzeńcami w codziennej pracy.

Odcinek 19 - Jak palić drewnem bez smogu?

Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.

Odcinek 20 - Dlaczego leśnicy dokarmiają zwierzynę?

O sposobach dokarmiania zwierzyny oraz zagrożeniach związanych z zimową aurą opowiadają leśnicy z nadleśnictwa Antonin oraz Pniewy.

Odcinek 21 - O sadzeniu słów kilka

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z sadzenia lasu w Nadleśnictwie Włoszakowice. Opowiada edukator, Marek Wąsowicz.

Odcinek 22 - Operaty glebowo siedliskowe podstawą tworzenia planu urzędzenia lasu

O tym czym są operaty glebowo-siedliskowe oraz jakie znaczenie mają w dalszym procesie tworzenia planu urządzenia lasu opowiadają leśnicy z nadleśnictwa Konstantynowo.

Odcinek 23 - Ile węgla leśnicy magazynują w lesie?

W nadleśnictwie Oborniki rozpoczęto realizację projektu badawczego w ramach leśnych gospodarstw węglowych

Odcinek 24 - Rezerwat „Dąbrowa Smoszew” – uroki wiosny

Mimo niekorzystnej aury, w lasach liściastych dominuje niezwykle urokliwy aspekt wiosenny, czyli łanowo kwitnące rośliny runa. Będzie on trwał do czasu wykształcenia pełnego ulistnienia drzew. Przy pierwszych promieniach słońca zachęcamy Was do spacerów i aktywnego spędzenia czasu w lesie. Może on być miłym rodzinnym akcentem podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Na cel naszej wycieczki warto wybrać rezerwaty.

Odcinek 25 - Bobrownia - historia prawdziwa

Historię tajemniczej hodowli bobrów nad jeziorem Kubek (Nadleśnictwo Sieraków, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka) opowiada podleśniczy Roman Tomczak, który dzięki swojej badawczej pasji odnalazł niezaprzeczalne dowody na jej istnienie.

Odcinek 26 - Uwaga na pożary w lasach!

Leśnicy rozpoczęli akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Poznaniu. Od 27 marca br. uruchomiono m.in. obserwację lasów Nadleśnictwa Włoszakowice z dostrzegalni przeciwpożarowej zlokalizowanej w leśnictwie Krzyżowiec. To jedna z 42 dostrzegalni na terenie poznańskiej dyrekcji.

Odcinek 27 - Poprawa klimatu w rękach leśników - dzięki Leśnym Gospodarstwom Węglowym

Gospodarka leśna może istotnie wesprzeć działania globalne na rzecz poprawy klimatu. Las akumuluje węgiel, ale szerokie zastosowanie drewna w produktach pozwala go magazynować także poza lasem. O tym czym są Leśne Gospodarstwa Węglowe opowiadają leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki.