Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Maciej

W "Spojrzeniu na las" Maciej opowiada nam o swojej pracy podleśniczego

Las był mi bliski od zawsze, bo wychowałem się w jego sąsiedztwie. Przyjaźni do przyrody uczyłem się szukając odpowiedzi na pytania, które nurtowały niejednego młodego człowieka. A fakt, że mam młodsze rodzeństwo, sprawił, że chciałem o tym lesie opowiadać, ten las pokazywać i w tym lesie uczyć się, a później zarażać swoimi pasjami innych.

Studiowałem leśnictwo na Wydziale Leśnym ówczesnej Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Później skorzystałem z możliwości odbycia stażu w Lasach Państwowych. Uzupełniałem wykształcenie w formie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki i jednocześnie edukowałem młodych adeptów leśnictwa. Trafiłem do Milicza, gdzie mieści się jedna z resortowych szkół – prowadzonych przez Ministra Środowiska – technikum leśne. Uczyłem tam praktycznej nauki zawodu, użytkowania lasu i maszynoznawstwa leśnego. Największą jednak radość sprawiało mi obcowanie z przyrodą i prowadzenie zajęć w formie praktycznej, w trakcie których uczniowie potwierdzali, że zdobyta wiedza teoretyczna powinna być wykorzystana w terenie.

Od czterech lat jestem podleśniczym. Spędzam mnóstwo czasu w lesie, gdzie mam możliwość obserwacji przyrody, gdzie mogę wyczulać swoje zmysły na to, co dostrzegę, usłyszę, czy dotknę. Chciałbym Was wprowadzić w leśne tajemnice, pokazać leśne zagadki, leśne ścieżki, leśne prace i leśne zjawiska. Z natury jestem dociekliwy, stąd moje poszukiwania trwają… szukam tropów, śladów bytowania zwierzyny, obecności szkodników, czy nawet działania człowieka. W niedzielę jeżdżę z dziećmi do lasu, by pobawić się w chowanego, a urlop spędzam… w polskich lasach. Poza tym lubię gotować, lubię dobrą muzykę i wszelkie aktywne formy spędzania czasu wolnego.