Odcinek 1 - Sosna

Kolejna opowieść z cyklu: "Na początku było drzewo", czyli kilka słów o najczęściej spotykanym leśnym drzewie.

Odcinek 2 - Świerk

Piękny zapach, ostre kłujące igły i charakterystyczne długie podłużne szyszki, to jedne z głównych cech rozpoznawczych świerka pospolitego (Picea abies). Jest też nazywany drzewkiem bożonarodzeniowym a w tradycji ludowej symbolizuje śmiałość, nadzieję w trudnych czasach oraz wierność i współczucie. Dla leśników jest drugim, najważniejszym po sośnie, gatunkiem gospodarczym. W ramach cyklu „Na początku było drzewo" przyjrzymy się bliżej świerkowi, poznamy jego budowę, występowanie i ciekawostki związane z jego wykorzystaniem.

Odcinek 3 - Modrzew

Pierwsza dendrologiczna opowieść z cyklu "Na początku było drzewo"

Odcinek 4 - Co grozi drzewostanom dębowym?

Ostatnie ochłodzenie sprawiło nam niemiłą niespodziankę. Życie w lesie, które przed kilkoma dniami zaczęło się tak gwałtownie, teraz zatrzymało się w pół drogi. Kwitnące zawilce, przylaszczki i ziarnopłony stoją smutne z zamkniętymi kwiatami. Pomimo tego niektóre z naszych dębów uwierzyły w wiosenne słońce i zaczęły już rozwój. Dla nas leśników wiąże się z nim chwila niepewności, wszyscy zadajemy sobie pytanie: Czy zakwitną?

Odcinek 5 - Karminowy zachwyt, o kwitnieniu świerka

Wiosną w lesie warto mieć oczy szeroko otwarte. Na każdym kroku można natknąć się na coś zaskakującego. Najbardziej spektakularne wrażenie wywierają drzewostany liściaste z bogatym runem. Kwitnące w nich rośliny zapierają dech w piersiach. Mało kto jednak wie, że również drzewa iglaste potrafią zaskoczyć swoimi kwiatami. Czasami wystarczy tylko podnieść wzrok. Właśnie zakwitły świerki.

Odcinek 6 - Konwalia majowa, skromność i elegancja

W ostatnich dniach spacery po krotoszyńskich lasach mogą dostarczyć dodatkowych bodźców węchowych. W niektórych fragmentach naszych dąbrów unosi się woń delikatna, a jednocześnie tak charakterystyczna. Wprawne oko obserwatora zaciekawionego zapachem dostrzeże małe, drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. To konwalia majowa – roślina tak pospolita, jak niezwykła. Zachwycająca wysublimowaną urodą subtelnych kwiatów.

Odcinek 7 - Majowe kwiaty

W podróż po kwiecistych lasach udajemy się z leśnikami z nadleśnictwa Włoszakowice. A czy w Dniu Matki można sobie wyobrazić piękniejszy prezent niż widok kobierca leśnych kwiatów? To także doskonała okazja do podszkolenia botanicznej wiedzy. Zapraszamy!

Odcinek 8 - Tam, gdzie rosną poziomki

W przyrodzie już lato. Większość roślin wydała kwiaty i teraz czekamy na nasiona. Na obrzeżach lasów i w prześwietlonych drzewostanach pojawiły się m.in. poziomki.

Odcinek 9 - O przebarwianiu jesiennych liści

Przygotowując się do zimy nie tylko zwierzęta ale również i drzewa przechodzą w stan spoczynku. W efekcie tego procesu pozbywają się organów odpowiedzialnych za cały ich metabolizm - liści. Zanim to jednak nastąpi las roztacza przed nami swoje wspaniałe jesienne barwy.

Odcinek 10 - Las z lotu ptaka

Z każdym podmuchem wiatru drzewa pozostawiają w naszej pamięci widok polskiej złotej jesieni, która powoli od nas odchodzi, gubiąc po drodze liście. Zapraszamy Was do galerii zdjęć wykonanych dronem w ostatni tydzień października. Prezentują one nasz najcenniejszy skarb - dąbrowy.

Odcinek 11 - Ratujemy stare odmiany jabłoni

Nie tylko gatunki drzew leśnych są ważne dla leśników. Nadleśnictwo Pniewy realizuje projekt inwentaryzacji, opisu i rozmnażania starych odmian jabłoni przy osadzie leśnej Dąbrowa.

Odcinek 12 - Święto Drzewa

10 października drzewa obchodzą swoje święto. Nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią. Nie sposób wycenić ich znaczenia dla naszej Planety, każdego organizmu, w tym dla człowieka i rozwoju jego cywilizacji. Moglibyśmy mówić o zdrowiu, o gospodarce i przemyśle, o bioróżnorodności, jednakże wszystko to byłoby za mało. Odpowiednim określeniem wydaje się zatem być jedno słowo, drzewa to... życie.

Odcinek 13 - Lasojady

Europejski Tydzień Leśny to dobra okazja, aby przyjrzeć się kondycji lasów z punktu widzenia konsumpcji, nie tylko w skali europejskiej, ale również globalnej. Okazuje się, że to co zjadamy może mieć wpływ na stan lasów na ziemi. Czy można więc powiedzieć, że zjadając niektóre potrawy zjadamy też drzewa?