Drzewko za uśmiech i makulaturę

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Wielkopolski zebraliśmy 35 ton makulatury. W sobotę odbyła się kolejna edycja akcji "Drzewko za makulaturę".

Wystarczyło przynieść 5 kg makulatury by móc wybrać sobie sadzonkę! Frekwencja jak wszyscy podkreślają przeszła najśmielsze oczekiwania. Przed godziną 10 ustawiła się bardzo długa kolejka, a pierwsi zainteresowani byli juz o 6:30. Poznaniacy przynosili jednorazowo nawet kilkadziesiąt kilogramów makulatury. W większości oddawano stare gazety, kartony i zeszyty. Rekordziści przynosili całymi rodzinami nawet po 500 kg makulatury. W ciągu pierwszej godziny trwania akcji zebraliśmy ponad 7,5 ton makulatury - mówił Jacek Adamski, przedstawiciel firmy Stena Recycling, partnera akcji.

Starych kolorowanek, gazet i pudełek nie wyrzucamy na śmietnik, tylko co roku wymieniamy na sadzonki - mówi Pani Kasia, mama 4-letniej Oli, pokazując 30 kilogramową górę makulatury. Sadzonki, które otrzymaliśmy będą rosnąć w naszym przydomowym ogródki. W ten sposób dbamy o środowisko - dodaje.

Organizatorzy podczas trwania akcji rozdali cztery tysiące sadzonek najróżniejszych drzew i krzewów. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu jako jeden z partnerów tego wydarzenia przekazała 2 tysiące sadzonek. W tym roku wszystkie pochodziły ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Kościan. Do wyboru były m.in. lipy, jodły, brzozy, modrzewie, jarzębiny i świerki. Jednak największą popularnością cieszyły się żywotniki, które znikały jako pierwsze - informuje Magdalena Marchelek z Nadleśnictwa Kościan.

Na miejscu każdy mógł poradzić się specjalistów, gdzie najlepiej posadzić rośliny i jak je pielęgnować. Na specjalnie przygotowanych stoiskach leśnicy oraz przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych prowadzili warsztaty i prelekcje informując przy tym, że zbierając stare gazety i papiery zmniejszamy ilość zalegających śmieci w koszach i na wysypiskach.

Niestety zaśmiecanie polskich lasów gwałtownie przybiera na sile, dzieje się tak pomimo ogromnego wysiłku leśników, którzy patrolują lasy i wywożą z nich sterty śmieci. Każda tona makulatury  może być wykorzystywana nawet 6-7 razy, zanim włókna stracą swoje właściwościZ każdym rokiem ilość odpadów komunalnych jest coraz większa, głównie na skutek wzrostu ilości opakowań z tworzyw sztucznych i papieru. Zachęcamy wszystkich do zbiórki makulatury nie tylko przy okazji takich akcji ekologicznych. Pozbywając się zalegającej w szafkach makulatury, dajemy jej kolejne życie.

Co roku w akcji "Drzewko za makulaturę" biorą udział mieszkańcy Poznania i okolic. Głównym organizatorem jest redakcja "Głosu Wielkopolskiego".