Las kolorów - o przebarwianiu jesiennych liści

Przygotowując się do zimy nie tylko zwierzęta ale również i drzewa przechodzą w stan spoczynku. W efekcie tego procesu pozbywają się organów odpowiedzialnych za cały ich metabolizm - liści. Zanim to jednak nastąpi las roztacza przed nami swoje wspaniałe jesienne barwy. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym procesom.

Las z lotu ptaka

Z każdym podmuchem wiatru drzewa pozostawiają w naszej pamięci widok polskiej złotej jesieni, która powoli od nas odchodzi, gubiąc po drodze liście. Zapraszamy Was do galerii zdjęć wykonanych dronem w ostatni tydzień października. Prezentują one nasz najcenniejszy skarb - dąbrowy.

Orzechy, orzeszki - robimy zapasy

Październik i listopad to czas dojrzewania i zbioru nasion dębu szypułkowego, dębu bezszypułkowego oraz buka zwyczajnego. Leśnicy nie zbierają ich jednak co roku. Owocowanie tych drzew zdarza się rzadko, choć można je szacunkowo określić. Dęby owocują co 4 - 6 lat, a buki nawet co 5 - 10 lat.

Po co leśnicy zbierają szyszki, żołędzie i bukiew?

Czasem zbiór szyszek wymaga alpinistycznych umiejętności lub specjalnych podnośników. Niekiedy szyszki zbiera się również z drzew ściętych. Leśnicy z Nadleśnictwa Czerniejewo wyjaśniają tajniki jesiennego zbioru nasion.

Modrzew

Pierwsza dendrologiczna opowieść z cyklu "Na początku było drzewo"

Sosna

Kolejna opowieść z cyklu: "Na początku było drzewo", czyli kilka słów o najczęściej spotykanym leśnym drzewie.

Świerk

Piękny zapach, ostre kłujące igły i charakterystyczne długie podłużne szyszki, to jedne z głównych cech rozpoznawczych świerka pospolitego (Picea abies). Jest też nazywany drzewkiem bożonarodzeniowym a w tradycji ludowej symbolizuje śmiałość, nadzieję w trudnych czasach oraz wierność i współczucie. Dla leśników jest drugim, najważniejszym po sośnie, gatunkiem gospodarczym. W ramach cyklu „Na początku było drzewo" przyjrzymy się bliżej świerkowi, poznamy jego budowę, występowanie i ciekawostki związane z jego wykorzystaniem.

Ratujemy stare odmiany jabłoni

Nie tylko gatunki drzew leśnych są ważne dla leśników. Nadleśnictwo Pniewy realizuje projekt inwentaryzacji, opisu i rozmnażania starych odmian jabłoni przy osadzie leśnej Dąbrowa.

"Choinki"

W naszych domach rozpoczęła się radosna krzątanina, ferwor porządków, radość kupowania prezentów dla najbliższych, pełne nadziei i niecierpliwości oczekiwanie. W domu unosi się zapach pieczonych pierniczków. Przygotowania trwają. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Może czekamy na dawno niewidzianą osobę. Może czeka nas długo odkładana rozmowa. Uwielbiamy nastrój Bożego Narodzenia, rodzinną atmosferę, zapach choinki - magicznego drzewka, które jednoczy domowników. Przybranego w migoczące światełka, kolorowe, wirujące bombki, lśniące złotem bądź srebrem łańcuchy, szeleszczące cukierki - zawieszone ku uciesze najmłodszych.

Jak palić drewnem bez smogu?

Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.

Czy zakwitną? Czyli co grozi drzewostanom dębowym?

Ostatnie ochłodzenie sprawiło nam niemiłą niespodziankę. Życie w lesie, które przed kilkoma dniami zaczęło się tak gwałtownie, teraz zatrzymało się w pół drogi. Kwitnące zawilce, przylaszczki i ziarnopłony stoją smutne z zamkniętymi kwiatami. Pomimo tego niektóre z naszych dębów uwierzyły w wiosenne słońce i zaczęły już rozwój. Dla nas leśników wiąże się z nim chwila niepewności, wszyscy zadajemy sobie pytanie: Czy zakwitną?