Jarzębina - koralowa królowa

Czerwone owoce jarzębiny to niewątpliwie jeden z symboli rozpoczynającej się dzisiaj jesieni. Koralową królową uwielbiają dzieci, a jej właściwości lecznicze i estetyczne doceniają dorośli. W zależności od regionu kraju bywa nazywana w gwarze ludowej jako: jarząbek, skorus, chaps, judyna, orabiec, rzeszuta, skoruch, wilczura czy po prostu orzębina.

Jarzębina - album

„Jesienne Galerie – opowieści zebrane” to nowy cykl, w którym do końca października będziemy Wam opowiadać o tym, jakie zmiany w przyrodzie zachodzą o tej porze roku. Przygotujcie się na solidną dawkę jesiennych witamin i wiedzy! Jeśli chcielibyście wiedzieć czym jest jarzębiak, co łączy Judasza z jarzębiną oraz jak znaleźć prawdziwą miłość i cieszyć się dobrym zdrowiem koniecznie przeczytajcie o koralowej królowej w zakładce „Jesienne Galerie – opowieści zebrane”.

Królestwo grzybów

Ostatnie dni sprzyjają bardzo obfitym grzybobraniom. Podgrzybki, borowiki, maślaki czy kozaki to najbardziej powszechne łupy, a to zaledwie kilka z ponad 1000 gatunków jadalnych grzybów w Polsce. Do handlu dopuszczono zaledwie 42 gatunki. Najważniejsza zasada jednak brzmi, by nie zbierać grzybów, których nie znamy. Gdyż grzybiarz, podobnie jak saper, w najgorszym wypadku pomylić się może tylko raz.

Wielobarwne liście

Przygotowując się do zimy nie tylko zwierzęta ale również i drzewa przechodzą w stan spoczynku. W efekcie tego procesu pozbywają się organów odpowiedzialnych za cały ich metabolizm - liści. Zanim to jednak nastąpi las roztacza przed nami swoje wspaniałe jesienne barwy.

Jesienne galerie – ptasie podróże

Początek jesieni to bardzo intensywny czas dla ptaków wędrownych. Przygotowują się do odlotów w kierunku zimowisk oddalonych o tysiące kilometrów. Czas ten określamy mianem jesiennej wędrówki. Po Europejskich Dniach Ptaków uchylamy okno kolejnej „jesiennej galerii”, z solidną porcję podróżniczej wiedzy.