Co nam dają drzewa?

Nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią drzewa i lasy. Nie sposób wycenić ich znaczenia dla naszej Planety, każdego organizmu, w tym dla człowieka i rozwoju jego cywilizacji. Moglibyśmy mówić o zdrowiu, o gospodarce i przemyśle, o bioróżnorodności, jednakże wszystko to byłoby za mało. Odpowiednim określeniem wydaje się zatem być jedno słowo, drzewa to... życie.

O przebarwianiu jesiennych liści

Przygotowując się do zimy nie tylko zwierzęta ale również i drzewa przechodzą w stan spoczynku. W efekcie tego procesu pozbywają się organów odpowiedzialnych za cały ich metabolizm - liści. Zanim to jednak nastąpi las roztacza przed nami swoje wspaniałe jesienne barwy.

Globalne zagrożenia

Europejski Tydzień Leśny to dobra okazja, aby przyjrzeć się kondycji lasów z punktu widzenia konsumpcji, nie tylko w skali europejskiej, ale również globalnej. Okazuje się, że to co zjadamy może mieć wpływ na stan lasów na ziemi. Czy można więc powiedzieć, że zjadając niektóre potrawy zjadamy też drzewa?

Choinki

Najbarwniejszy symbol świąt już wkrótce pojawi się w naszych domach. Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonego drzewka. Choć co roku trendy w dekoracji się zmieniają to jedno pytanie pozostaje niezmienne, jakie drzewko wybrać i gdzie kupić najpiękniejsze?

Sosna

Kolejna opowieść z cyklu: "Na początku było drzewo", czyli kilka słów o najczęściej spotykanym leśnym drzewie.

Świerk

Piękny zapach, ostre kłujące igły i charakterystyczne długie podłużne szyszki, to jedne z głównych cech rozpoznawczych świerka pospolitego (Picea abies). Jest też nazywany drzewkiem bożonarodzeniowym a w tradycji ludowej symbolizuje śmiałość, nadzieję w trudnych czasach oraz wierność i współczucie. Dla leśników jest drugim, najważniejszym po sośnie, gatunkiem gospodarczym. W ramach cyklu „Na początku było drzewo" przyjrzymy się bliżej świerkowi, poznamy jego budowę, występowanie i ciekawostki związane z jego wykorzystaniem.

Modrzew

Pierwsza dendrologiczna opowieść z cyklu "Na początku było drzewo"

Konwalia majowa

W ostatnich dniach spacery po krotoszyńskich lasach mogą dostarczyć dodatkowych bodźców węchowych. W niektórych fragmentach naszych dąbrów unosi się woń delikatna, a jednocześnie tak charakterystyczna. Wprawne oko obserwatora zaciekawionego zapachem dostrzeże małe, drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. To konwalia majowa – roślina tak pospolita, jak niezwykła. Zachwycająca wysublimowaną urodą subtelnych kwiatów.

Poziomki

W przyrodzie już lato. Większość roślin wydała kwiaty i teraz czekamy na nasiona. Na obrzeżach lasów i w prześwietlonych drzewostanach pojawiły się m.in. poziomki.

Las z lotu ptaka

Z każdym podmuchem wiatru drzewa pozostawiają w naszej pamięci widok polskiej złotej jesieni, która powoli od nas odchodzi, gubiąc po drodze liście. Zapraszamy Was do galerii zdjęć wykonanych dronem w ostatni tydzień października. Prezentują one nasz najcenniejszy skarb - dąbrowy.

Ratujemy stare odmiany jabłoni

Nie tylko gatunki drzew leśnych są ważne dla leśników. Nadleśnictwo Pniewy realizuje projekt inwentaryzacji, opisu i rozmnażania starych odmian jabłoni przy osadzie leśnej Dąbrowa.