Web Content Display Web Content Display

Edukacja na wyżynach

Ośrodek Edukacji Leśnej na Dziewiczej Górze to z pewnością najwyżej położony obiekt w okolicy Poznania. Wspaniałe zaplecze edukacyjne z obiektami infrastruktury oraz wytyczone ścieżki dydaktyczne i biegowe wokół 32 metrowej wieży widokowej są atrakcją dla grup szkolnych i osób korzystających z weekendowych wypadów za miasto.

Pierwszą z atrakcji jest trasa biegowa na Dziewiczej Górze, która przebiega wzdłuż malowniczej ścieżki przyrodniczo-leśnej o tej samej nazwie. Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i drugim najwyższym szczytem w okolicach Poznania po Górze Moraskiej. Znajduje się w paśmie środkowo-poznańskiej moreny czołowej, 2 km na wschód od przełomowej doliny Warty. Wierzchołek Góry i jego otoczenie porośnięte są pięknymi lasami składającymi się z sosny i prawie wszystkich gatunków rodzimych drzew liściastych. Rosną tu m.in. wiekowe dęby o obwodach przekraczających 4 metry. Bardzo bogaty jest również świat roślin, zarówno leśnych jak i łąkowych, stepowych a nawet górskich. Zinwentaryzowano m.in. 700 gatunków roślin naczyniowych i blisko 130 gatunków mchów i wątrobowców.

U podnóży Dziewiczej Góry w Czerwonaku usytuowany jest Ośrodek Edukacyjny z bogatą infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną, z wyznaczonym bezpłatnym parkingiem leśnym, salą wystawową, zieloną szkołą, wiatami i miejscem na ognisko. Dziewicza Góra jest pierwszym przystankiem ścieżki edukacyjnej, która powstała w 1999 roku. Jej największym walorem jest dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym na 30 metrach, z którego można podziwiać rozległą panoramę Poznania oraz Puszczy Zielonki. Aby wejść na wieżę trzeba pokonać 172 schody. Długość ścieżki edukacyjnej w wariancie krótszym wynosi 3 km i 5,5 km w wariancie dłuższym. Prócz walorów przyrodniczych ścieżka prezentuje zadania wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i pracy leśnika. Do Dziewiczej Góry łatwo dojechać nie tylko samochodem. Przystanek autobusowy w Czerwonaku zlokalizowany jest zaledwie 3 km od miejsca docelowego.

Kalendarium działań edukacyjnych obejmujące akcje, wydarzenia i projekty edukacyjne oraz wydarzenia sportowe znajduje się na stronie www Nadleśnictwa w formie interaktywnego kalendarza google.

Na Ośrodek Edukacji Przyrodniczo- Leśnej Dziewicza Góra składa się:

  • budynek główny, mieszczący salon fotografii przyrodniczej „Foto-natura", ogólnodostępne toalety oraz punkt gastronomiczny. W salonie „Foto-natura" organizowane są cykliczne wystawy zdjęć z całego świata;
  • budynek zielonej szkoły, w którym w czasie niepogody odbywać się mogą zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy przyrodniczo- leśnej;
  • wiata na ognisko mieszcząca ok. 100 osób

Wszystkie te pomieszczenia dostosowane są do korzystania przez osoby niepełnosprawne. W celu polepszenia dostępności dla osób odwiedzających przy ośrodku wybudowano parking z ponad trzydziestoma miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i stanowiskami dla autokarów.

Ośrodek jak i wieża obserwacyjna czynne są od wtorku do niedzieli zgodnie z podanymi na stronie nadleśnictwa informacjami.

Działalność edukacyjna prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 przez edukatora Nadleśnictwa. Należy wcześniej zarezerwować termin zajęć!

Oferta edukacyjna obejmuje pogadanki i warsztaty o tematyce:

  • aktywnego wypoczynku w lesie;
  • bezpieczeństwa w lesie;
  • pracy leśnika;
  • drzewoznawstwa;
  • rozpoznawania grzybów;
  • dokarmiania ptaków zimą (warsztaty połączone z budowaniem karmnika).

Z miejsca na ognisko skorzystać może każda osoba, która dokona rezerwacji mailowej lub osobistej u opiekuna ośrodka, Roksany Magdy. Decydując się na ognisko należy pamiętać o bezpieczeństwie sąsiadującego z wiatą lasu. Przy najwyższych stopniach zagrożenia pożarowego, oznaczonych przy wiacie czerwoną flagą, należy zaniechać rozpalania ogniska. Informacje o aktualnej sytuacji pożarowej dostępne są u opiekuna ośrodka pod numerem telefonu 608 347 190 lub w punkcie alarmowo dyspozycyjnym Nadleśnictwa 61 8122-485.

Zachęcamy Was do kontaktu z naszym edukatorem, który przedstawi Wam sposoby korzystania z oferowanych form edukacji. Przypominamy, iż korzystanie z infrastruktury turystyczno - edukacyjnej nadleśnictwa jak i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych jest BEZPŁATNE.

Nadleśnictwo Łopuchówko - Paulina Kaźmierczak
Łopuchówko 1, 62-095 Murowana Goślina
e-mail: lopuchowko@poznan.lasy.gov.pl
e-mail: paulina.kazmierczak@poznan.lasy.gov.pl
www.lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl
www.pachnica.pl
www.wlin.pl
tel. kom. 608 347 190, nadleśnictwo: 61 8122161
Facebook: @nadlesnictwo.lopuchowko

Czy wiesz, że:

  • Z tras biegowych można korzystać indywidualnie lub w ramach organizowanych zawodów sportowych. W cyklu „Biegam, bo lubię lasy" prowadzone są cztery biegi zgodnie z porami roku: wiosenny, letni, jesienny i zimowy na dystansie 5 i 10 km. Biegi odbywają się wokół Dziewiczej Góry oraz Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn. Oprócz biegów, w ramach akcji organizowane są też marsze Nordic Walking na dystansie 5 km. W okresie zimowym wspólnie ze Stowarzyszeniem Biegaj z Mapą prowadzony jest „Grand Prix Dziewiczej Góry w Biegach Górskich", a przed biegiem głównym startują biegi dziecięce i młodzieżowe na dystansach 500m, 1000m i 1500m. Wiosną organizowane są podobne biegi dla całych rodzin w pobliżu Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku;
  • w 1242 roku Dziewicza Góra wraz z okolicznymi włościami na mocy fundacji Przemysła I stała się własnością cysterek z Owińsk. Od nich pochodzi pierwotna nazwa góry – Dziewcza Góra, przekształcona później na Dziewiczą Górę;
  • ośrodek edukacyjny na Dziewiczej Górze jest jednym z dwóch ośrodków edukacyjnych Nadleśnictwa Łopuchówko, znajdujących się w pobliżu Poznania. Umawiając zajęcia koniecznie zajrzyjcie również do OEL w "Łysym Młynie".
  • obszar w zarządzie Nadleśnictwa Łopuchówko charakteryzuje się znacznym rozproszeniem. Tworzy go 106 kompleksów leśnych, z których aż 60% to lasy ochronne. Powierzchniowe formy ochrony przyrody reprezentowane są przez siedem rezerwatów przyrody, dwa obszary chronionego krajobrazu (Dolina Wełny i Dolina Samicy) oraz obszary Natura 2000, w tym wyjątkowy, obejmujący poligon Biedrusko.