Asset Publisher Asset Publisher

Barwny Świat Motyli

Chcielibyście nieco się ogrzać wspomnieniami lata? Jest ku temu okazja, gdyż Lasy Państwowe wydały właśnie bajecznie kolorowy przyrodniczy przewodnik. To historia o motylach i ćmach, namalowana słowem i obrazem przez znaną ilustratorkę książek dla dzieci, Kasię Bajerowicz. Do wiosny pozostało jeszcze troszkę czasu, lecz już dziś warto przygotować się do wyprawy na motyle, wsłuchując się w barwne opowieści autorki.

Drodzy Czytelnicy, odkrywcy zaczarowanego świata przyrody

Oddajemy w Wasze ręce bajecznie kolorowy przewodnik po różnorodnym świecie motyli, który otworzy przed Wami wrota przyrodniczej krainy tętniącej życiem, zarówno w dzień jak i w nocy.

Z pewnością każdy z Was choć raz obserwował motyle, czy to w lesie, na łące czy własnym ogrodzie. Nic w tym dziwnego, gdyż co dziesiąte zwierzę na Ziemi jest motylem! Są one po chrząszczach najliczniejszym rzędem owadów, liczącym blisko 200 tys. gatunków. A ile ich fruwa w naszym kraju? Naukowcy mówią o ok. 150 gatunkach motyli i ponad 3 tys. gatunkach ciem. To bardzo dużo. W książce Kasi Bajerowicz opowiemy Wam historię 24 z nich. Na ilustracjach zamieściliśmy krótkie informacje, zaś cudowne opowieści autorki, z odgłosami przyrody w tle, znalazły się na załączonym audiobooku.

Wspólnie z Kasią rozszyfrujecie zagadkę ćmy – kolibra, dowiecie się dlaczego motyle mają na skrzydłach wyrysowane oczy, z kolei inne przypominają zeschnięte liście. Staniecie oko w oko z żarłoczną gąsienicą strzygoni choinówki i ruszycie w daleką podróż na skrzydłach rusałki admirała. Niczym komandosi będziecie opuszczać się po linach z koron drzew, wspólnie z gąsienicami brudnicy mniszki.

Przemierzycie bory sosnowe, puszcze i łąki w poszukiwaniu najokazalszych i najdziwniejszych stworzeń, zaglądając pod każdy liść, mieniący się w słońcu ale i w najmroczniejsze zakamarki kory. Zajrzycie również pod ziemię. Tak, tam też są motyle! Odkryjecie co mają wspólnego modraszki z mrówkami oraz dlaczego leśnicy buchtują niczym dzik jesienią, rozgarniając leśną ściółkę. Wreszcie poznacie tajemnicę przeobrażenia z brzydkiej gąsienicy w pięknego motyla i odpowiecie na nurtujące nas teraz pytanie... co motyle robią zimą?

Jak widzicie motyle skrywają wiele tajemnic. Na każdej karcie naszego atlasu czeka na Was wiele niespodzianek. Liczy się spostrzegawczość. Z pewnością wiele rzeczy Was zaskoczy. Czy wiecie na przykład, że motyle pachną, wydają odgłosy albo smakują…nogami? Że ich skrzydła złożone są z łusek, ułożonych jedna nad drugą niczym dachówki na naszych domach. Stąd naukowcy określają je jako „łuskoskrzydłe” (łać. Lepidoptera). Albo że ćmy, zwane motylami nocnymi, potrafią latać także w dzień? Wypatrujcie i śledźcie losy naszych skrzydlatych bohaterów a być może na kolejnym spacerze spotkacie właśnie jednego z nich.

Książkę "Barwny Świat Motyli" wydał Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu na zlecenie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.