Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Premiera III sezonu "Żurawia w lesie"

Z początkiem kwietnia leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice rozpoczęli trzecią edycję transmisji z żurawiego gniazda, w ramach projektu „Żuraw w lesie”. Do śledzenia słynnej ptasiej pary celebrytów zapraszamy wszystkich wielbicieli dokumentalnych seriali przyrodniczych. W tym wypadku narratorem, reżyserem i scenarzystą jest sama natura. Czy nowy sezon będzie równie emocjonujący co poprzedni?

Dzięki kamerze zamieszczonej w pobliżu żurawiego gniazda 24 godziny na dobę można podglądać jednego z najbardziej skrytych aktorów, który na co dzień nie dzieli się swoimi sekretami życia rodzinnego. By uniknąć spojlerów zachęcamy Was do samodzielnego odkrywania życia na bagnach. Z każdym kolejnym tygodniem będą pojawiać się nowe wątki. A o tym, że przyroda sama pisze nieoczekiwane scenariusze mogliśmy przekonać się już nie raz.

Pierwszy i jedyny na świecie streaming z gniazda pary żurawi TUTAJ!

„Żuraw w lesie” to projekt, który powstał dzięki staraniom leśników z Nadleśnictwa Włoszakowice. Jest wspólnym przedsięwzięciem z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz miastem i gminą Wschowa. Zwraca uwagę nie tylko na wyjątkowy gatunek, zakorzeniony w polskiej kulturze i tradycji, ale i na wartość przyrodniczą odtwarzanych zbiorników wodnych, bagien i starorzeczy. Dzięki narracji prowadzonej z pespektywy żurawi odbiorca ma okazję wcielić się w rolę obserwatora budzącego się do życia wodnego środowiska, skrywającego niejedną niespodziankę i tajemnicę. Transmisja on-line (na żywo) jest tym samym jedyną możliwością, by podglądać życie na bagnach, zwłaszcza w przypadku tak płochliwych i czujnych ptaków. To również jedyny żurawi streaming na świecie.

Tegoroczna edycja stała jednak pod znakiem zapytania. Jak informuje Marek Wąsowicz, koordynator projektu z Nadleśnictwa Włoszakowice: - Długotrwała susza doprowadziła do bardzo niskiego poziomu wód i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy żuraw podejmie się lęgów a tym samym czy rzeczywiście uda się uruchomić podgląd w 2019 roku. Miało na to wpływ ubiegłoroczne suche lato i praktycznie bezśnieżna zima. Na szczęście jednak udało się i od 1 kwietnia możemy obserwować nie tylko parę żurawi ale i okolicę ptasiego domu, co jest nowością i niespodzianką dla naszych fanów.

Gniazdo zlokalizowane w leśnictwie Stare Drzewce założone zostało na kilkunastohektarowym bagnie wyłączonym z użytkowania. Przypomnijmy, że od 2008 r. trwa nawadnianie tego obszaru z oddalonego o 700 metrów rowu melioracyjnego. Przyczyniło się to do wzrostu bioróżnorodności w tym miejscu o 90%. Obecnie na terenie bagna pojawia się aż siedem par żurawi. Zamieszkują je również gęgawy.

Poznaj żurawia!

Ponadto w ubiegłym roku Nadleśnctwo zrealizowało film pt. „50 cm życia”, nawiązujący do odtworzonego przez leśników wodnego świata. Opowiada on nie tylko historię głównych bohaterów, żurawi, ale i ludzi, którzy związali z nimi swój los, leśników, ornitologów, operatorów filmowych. To wciągająca historia zza kulis widziana oczami przyrodników, którzy wspólnymi siłami starają się odtworzyć to co w lesie najcenniejsze – życiodajną wodę.

Po dwóch latach trwania projektu żurawie z Włoszakowic mają już tysiące fanów na całym świecie, łącznie z tak odegłymi państwami jak Pakistan czy Indie. Materiał (obraz i dźwięk) zebrany podczas trwania transmisji będzie analizowany przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na prowadzenie projektu zgody udzieliła RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.