Aktualności Aktualności

W międzynarodowym gronie o lasach w Polsce

W Nadleśnictwie Antonin rozpoczął się właśnie Work Camp, czyli letni obóz dla studentów leśnictwa z 14 krajów świata. Do antonińskich lasów zawitało 15 studentów m.in. z Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch, Chorwacji, Grecji czy też Południowego Sudanu. "Żeby nauka nie poszła w las"...ruszą w las aby poznać warsztat codziennej pracy polskich lesników.

Pomiar drewna, klasyfikacja poszczególnych sortymentów drewna, ocena ich jakości - to tylko niektóre z zadań jakie przygotowali wielkopolscy leśnicy. Uczestnicy dowiedzą się jak wykonywane są prace z zakresu ochrony przyrody i łowiectwa, zapoznają się też z zasadami prowadzenia ochrony przeciwpożarowej oraz szkółkarstwa leśnego.

Nadleśnictwo Antonin za sprawą arystokratycznego rodu Książąt Radziwiłłów mieści się w cennym obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Sąsiaduje bowiem z budynkami gospodarzy dworków. Uczestnicy będą mogli poznać bogatą historię tego wyjątkowego miejsca. Dodatkowo studenci zwiedzą region Południowej Wielkopolski, w tym m.in. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Pierwszego dnia praktyk studentów przywiatali Tomasz Markiewicz, dyrektor RDLP w Poznaniu oraz Adam Całka, nadleśniczy Nadlesnictwa Antonin. Uczestnicy zapoznali się z ogólnymi informacjami na temat polskich lasów oraz zaprezentowali specyfikę leśnictwa w państwach z których przyjechali.

Guy Bennett z Walii wspomniał że lasy w tym kraju zostały prawie wykarczowane, a obecnie prace leśne koncentrują się głównie na odtworzeniu lasów zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej.

Z kolei, Blagoj Shurbevski student leśnictwa z Macedonii podkreślił iż lasy porastają w tym kraju głównie tereny górskie a w 95 % drewno pochodzi z odrośli i przeznaczane jest na cele opałowe.

W Sudanie jak i pozostałych krajach afrykańskich lasy są elementem krajobrazu, tam mało kto martwi się o las - powiedział Santo z Sudanu. Przyjechałem żeby dowiedzieć się dlaczego polscy leśnicy opiekują sie lasami, jak wygląda gospodarka leśna.

Work Camp organizowany jest we współpracy PGL Lasy Państwowe z Europejską Unią Leśników (UEF) oraz Stowarzyszeniem Inżynieraów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Letni obóz to nie tylko okazja do poznania leśnictwa w Polsce, ale również wspaniała możliwość wymiany myśli, zawarcia znajomości i budowania współpracy młodych leśników.

Na zdobycie wiedzy studenci będą mieć czas do 20 lipca. Pod koniec zapytamy uczestników o wrażenia z ich pobytu w Polsce i poprosimy o krótkie relacje.