Aktualności Aktualności

STOP ZAŚMIECANIU LASÓW

Pomimo wielu kampanii informacyjno-edukacyjnych, świadomość społeczeństwa w zakresie poszanowania środowiska i zaśmiecania lasów wciąż zawodzi. Śmieci są jednym z głównym problemów Lasów Państwowych, związanych z presją turystyczną. To nie tylko problem natury estetycznej ale i kosztowny problem ekologiczny.

Miarą ludzkiego życia jest to co zostawia po sobie. Ale pomysły na realizację tej misji są naprawdę różne. Zwłaszcza w kontekście tego, co ludzie pozostawiają po sobie w lesie. Często zapominamy, że LAS jest również naszym domem, dzięki któremu możliwe jest życie na Ziemi.

Wydaje się, że świadomość społeczna rośnie, a wraz z nią właściwe zachowania. Temat śmieci porzuconych w polskich lasach jest jak niekończąca się historia. Na powyższym zdjęciu przykład zaśmiecania lasów na który natknęli się leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki. Sterta zużytych opon na jednej z dróg leśnych w Dąbrówce Leśnej.

Leśnicy uprzątną ten teren, poniosą koszty z tego tytułu i podejmą stosowne kroki w celu znalezienia sprawcy. Nie powinien czuć się bezkarnym nikt, kto dopuszcza się tego typu działania. Podobna sytuacja zdarzyła się miesiąc temu w lesie w okolicy Obrzycka. Staraniem lokalnej Straży Leśnej udało się wykryć sprawcę. Mamy nadzieję, że monitoring, który funkcjonuje w lesie będzie pomocnym narzędziem w ustaleniu szczegółów również tego przypadku. W ubiegłym roku na terenie Nadleśnictwa Oborniki uprzątnięto ponad 200 m³ a poniesione koszty to niespełna 74 tys. zł.

1,5 mln zł rocznie - to koszt sprzątania śmieci z terenu 25 nadleśnictw, ponoszony przez poznańską dyrekcją. W ubiegłym roku poznańscy leśnicy uprzątneli ponad 10 tys m³ śmieci. Niestety tendencja jest co roku zwyżkowa. Co roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu organizowanych jest wiele akcji angażujących i aktywizujących lokalną społeczność do walki z tonami śmieci, które zalegają w lasach. Tylko w ten sposób możliwe jest zwrócenie uwagi na problem.

Las to niezwykle złożony ekosystem, a śmieci nie są jego częścią. Co więcej, jako obcy element środowiska, stanowią śmiertelne zagrożenie dla wielu żyjących w lesie organizmów. Zachowajmy lasy piękne i czyste, dla nas i dla przyszłych pokoleń, by mogły wypoczywać korzystając z ich wszystkich walorów.