Aktualności Aktualności

Początek wakacji = Czas w Las

Wakacyjny czas sprzyja wędrówkom po lesie. Co powinniśmy wiedzieć, by bezpiecznie zaplanować swoją wycieczkę? W krótkim poradniku opowiemy Wam jak się ubrać, co ze sobą zabrać a przede wszystkim gdzie warto się wybrać?

Często nie zdajemy sobie sprawy, iż wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów za miasto, by cieszyć się rekreacją i wypoczynkiem na łonie natury, dorównującej najpiękniejszym i najbardziej popularnym miejscom w kraju czy nawet za naszymi granicami. Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Na terenie wielkopolskich nadleśnictw czekają na Was liczne szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne, miejsca odpoczynku a nawet punkty widokowe. Nie ma na co czekać, warto już dziś zaplanować mapę letnich wypraw do lasu. Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy wyszukać miejsce odpowiednie dla naszej aktywności.

Dla miłośników przyrody i turystyki krajoznawczej polecamy:

  • Nadleśnictwo Antonin. Wielkopolska Biebrza, kraina 130 stawów, torfowisk, mokradeł i malowniczych lasów to niewątpliwa gratka dla amatorów ornitologii. Leśnicy przygotowali dla Was punkty widokowe – platformę do obserwacji ptaków, liczne miejsca postoju, parkingi i ścieżki dydaktyczne z aplikacjami mobilnymi! Znajdą tu coś dla siebie również turyści podążający tropem zabytkowych dworków i arystokratycznych rodów!
  • Nadleśnictwo Czerniejewo. Przepiękny krajobraz polodowcowy Parku Krajobrazowego Promno to pomysł na wycieczkę dla całej rodziny. Siedem rezerwatów przyrody, liczne szlaki piesze i rowerowe pozwolą Wam spędzić czas wśród urokliwych osobliwości przyrody. Zaparkujcie przy leśniczówce w Promnie i wyruszcie na poszukiwanie śródleśnych skarbów - malowniczo ukrytych jezior!

Nie masz pomsyłu na weekend? Koniecznie zajrzyj do zakładki „Warto zobaczyć w wielkopolskich lasach”!

  • Nadleśnictwo Jarocin. Miejscem tym zachwycał się Henryk Sienkiewicz, miejscowi nazywają je „Małą Białowieżą”. Czeszewski Las to niewątpliwie prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i turystyki. Doskonałe miejsce na wypad weekendowy samochodem czy rowerem. Czekają na Was unikalne na skalę Europy lasy, urokliwe starorzecza z Wielką Staruchą na czele, mnóstwo ciekawych gatunków roślin i zwierząt a także ścieżki edukacyjne i przeprawa promem Nikodemem, jednym z ostatnich promów żeglugi śródlądowej!
  • Nadleśnictwo Koło. Macie w sobie żyłkę Indiany Jones i Lary Croft, lubicie odkrywać starożytne tajemnice i kochacie przygody? A czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach! Megalityczne Nadleśnictwo Koło zaprasza do obejrzenia unikatowego fenomenu kulturowo-przyrodniczego sprzed 5500 lat!
  • Nadleśnictwo Sieraków. Puszcza Notecka to największy kompleks leśny w Wielkopolsce, skrywający największe i najgłębsze jeziora, największe wydmy śródlądowe w kraju, największą populację bielików, kań, wilków, najlepsze miejsca na grzyby, najpiękniejsze krajobrazy, najciekawsze miejsca dla amatorów biegania i turystyki rowerowej... Jednym słowem, jeśli jeszcze Was nie przekonaliśmy to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce.

Dla aktywnych:

  • Nadleśnictwo Łopuchówko. Lubicie biegi, marsze Nordic Walking a może wycieczki rowerowe? Dziewicza Góra będzie wymarzonym miejscem. Królujące nad Poznaniem wzniesienie to popularne miejsce aktywnego wypoczynku. Leśnicy przygotowali dla Was ścieżki biegowe i edukacyjne, parkingi z rozbudową infrastrukturą turystyczną i miejscem na piknik czy ognisko. Dla chętnych znajdzie się również wejście na 30 metrową wieże widokową. Polecamy zwłaszcza podczas wyjątkowych wejść nocnych!
  • Nadleśnictwo Włoszakowice. Skusi niewątpliwie miłośników orienteeringu. Aktywny wypoczynek na łonie natury połączony ze zmysłem orientacji w przepięknych krajobrazach lasów włoszakowickich. To wszystko czeka na Was podczas eksploracji nowo utworzonych tras, zaliczonych do Zielonego Punktu Kontrolnego. Leśnicy przygotowali dla Was aż 50 takich punktów!

Więcej informacji o atracyjnych miejscach na letni wypoczynek w zakładce "Warto zobaczyć w wielkopolskich lasach". Zachęcamy też do pobrania naszego przewodnika turystycznego "Czas w Las", w którym znajdują się opisane miejsca wraz z mapkami.

Zanim wybierzecie się do lasu na przyrodnicze obserwacje, pobiegać lub po prostu wypocząć na łonie natury pamiętajcie o kilku zasadach. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom, po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na zmotoryzowanych turystów czekają parkingi leśne i miejsca postoju pojazdów zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

Wyposażyliśmy je w wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu odpocząć, urządzić piknik w pięknej leśnej scenerii. O miejsca, w których  można rozpalić ognisko czy przyrządzić posiłek na grillu pytajcie w miejscowym nadleśnictwie. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, co eliminuje ryzyko powstania pożaru.

W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy podążą się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Co zatem zrobić, gdy las wokół wygląda tak samo i nie ma w pobliżu nikogo? Opisaliśmy to w poradniku tutaj!

Pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze, długich spodniach, wysokich i pełnych butach, nakryciu głowy. Na ubraniu łatwiej wypatrzymy niechcianych pasażerów, np. kleszcze.

W ramach kampanii Czas W Las przygotowaliśmy dla Was również filmową wersję Leśnego Savoir Vivre: