Aktualności Aktualności

Noc Entomologa w Nadleśnictwie Krotoszyn

Czym różni się ćma od motyla? Czy wszystkie ćmy latają w nocy? Dlaczego zawisaki mylone są z kolibrami a największego z nich nazwano trupia główką? Szukajcie odpowiedzi już na najbliższej Nocy Entomologa, podczas której leśnicy pasjonaci zabiorą Was w głąb tajemniczego lasu, odkrywając jego owadzie sekrety.

Zainspirowani „Nocą Sów”, którą prowadziliśmy w naszym nadleśnictwie pod koniec marca, postanowiliśmy pójść za ciosem i zorganizować wydarzenie poświęcone nocnym owadom - wyjaśnia Przemysław Świerblewski, organizator wydarzenia, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Krotoszyn.

„Noc Entomologa” rozpoczniemy krótkim wykładem o znaczeniu motyli nocnych w gospodarce leśnej. Omówimy zagrożenia, prognozowanie, wyjaśnimy dlaczego niektóre z nich uważamy za szkodliwe dla naszych lasów. Zapoznamy się również z biologią i przeglądem najważniejszych gatunków występujących na terenie naszego nadleśnictwa, a więc tych związanych głównie z dębami. Gdy zapadną już ciemności na uczestników czeka prawdziwa entomologiczna frajda. Jeśli tylko pogoda pozwoli rozłożymy w lesie ekran i trochę poświecimy. Myślę, że uda nam się zwabić kilka interesujących gatunków. W programie mamy również ognisko - dodaje pomysłodawca akcji.

Zbiórka planowana jest 6 lipca o godzinie 21.00. Szczegółowych informacji udziela Przemysław Świerblewski: tel. 660 51 86 63przemyslaw.swierblewski@poznan.lasy.gov.pl. Informacje o wydarzeniu wraz z ciekawymi artykułami na temat motyli nocnych znajdzicie również w lokalnym dodatku Nadleśnictwa Krotoszyn "Rzecz o naszych lasach".

Serdecznie zapraszamy!

Czy wiesz, że: w Polsce występuje ok. 150 gatunków motyli i ponad 3 tys. ciem. Ćmy, zwane również motylami nocnymi, choć wiele z nich lata również w dzień, najłatwiej odróżnić po pierzastych czułkach i skrzydłach złożonych dachówkowato lub płasko nad tułowiem. Motyle w trakcie spoczynku składają skrzydła pionowo nad ciałem a ich czułki zakończone są zgrubieniem - buławką. Oczywiście na pierwszy rzut oka ćmy nie są tak barwne jak motyle i kojarzą się nam z szarymi stworzeniami przylatującymi nocą do światła. Przypuszcza się, iż to właśnie ćmy, uciekając przed odwiecznymi wrogami, nietoperzami, zmieniły porę aktywności na dzienną, rozpoczynając tym samym ewolucję w motyle.