Aktualności Aktualności

Na romantyczny spacer

Mimo, iż Walentynki kojarzą nam się ze spędzaniem czasu w restauracjach, kinach czy w domowym zaciszu to zachęcamy Was do podróży za miasto. A czy można sobie wyobrazić lepsze i zdrowsze miejsce na romantyczny spacer niż LAS. Z dala od zgiełku ulicy, korków i smogu, za to w piękniej zimowej leśnej scenerii.

Dla mieszkańców Poznania i okolic polecamy Dziewiczą Górę (Nadleśnictwo Łopuchówko). Geneza jej nazwy sięga 1242 roku, gdy Dziewicza Góra wraz z okolicznymi włościami na mocy fundacji Przemysła I stała się własnością cysterek z Owińsk. Od nich pochodzi pierwotna nazwa góry – Dziewcza Góra, przekształcona później na Dziewiczą Górę.

Pierwszą z atrakcji jest trasa biegowa na Dziewiczej Górze, która przebiega wzdłuż malowniczej ścieżki przyrodniczo-leśnej o tej samej nazwie. Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i drugim najwyższym szczytem w okolicach Poznania po Górze Moraskiej. Wierzchołek Góry i jego otoczenie porośnięte są pięknymi lasami składającymi się z sosny i prawie wszystkich gatunków rodzimych drzew liściastych. Rosną tu m.in. wiekowe dęby o obwodach przekraczających 4 metry.

Na romantyczny spacer polecamy dwie ścieżki, których długość w wariancie krótszym wynosi 3 km i 5,5 km w wariancie dłuższym. Nie lada atrakcją może być podarowanie wyjątkowego widoku z dostrzegalni przeciwpożarowej z tarasem widokowym na 30 metrach, udostępnionym dla turystów. Z tarasu  można podziwiać rozległą panoramę Poznania oraz Puszczy Zielonki. Aby wejść na wieżę trzeba pokonać 172 schody. Do Dziewiczej Góry łatwo dojechać nie tylko samochodem. Przystanek autobusowy w Czerwonaku zlokalizowany jest zaledwie 3 km od miejsca docelowego. Dla samochodów z kolei przygotowany jest parking leśny z infrastrukturą turystyczną, położony przy Ośrodku Edukacyjnym. Więcej informacji o Dziewiczej Górze znajdziecie w naszym przewodniku turystycznym.

Nie zapomnijcie również o BIEGU WALENTYNKOWYM

Już 19 lutego 2017 r. odbędzie się III edycja Biegu Walentynkowego w parach, organizowanego przez Akwen Czerwonak. Zbiórka uczestników odbędzie się na parkingu leśnym przy ośrodku edukacyjnym na Dziewiczej Górze Nadleśnictwa Łopuchówko. Sama trasa zostanie poprowadzona malowniczymi szlakami turystycznymi, utworzonymi przez nadleśnictwo do organizacji wydarzeń sportowych.

W tym biegu bardzo ważna jest umiejętność wspólnego działania. Ręce zakochanych par przewiązane będą wstęgą, tak aby uniemożliwić wyprzedzenie partnera. Uczestnicy mają do pokonania trasę o łącznej długości 5 km. - informują organizatorzy.

Dodatkową atrakcją jest nietypowy konkurs, w którym wbrew pozorom nie liczy się kondycja tylko… nietuzinkowy wygląd. Dla najlepiej przebranej pary przewidziana jest nagroda.
Bieg rozpocznie się o godzinie 12:00. Biuro zawodów będzie czynne od godziny 10:00 do 11:30. Koszt uczestnictwa dla pary to 50 zł. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj!