Aktualności Aktualności

Leśnik z pasją

Las jest miejscem inspiracji dla wielu artystów i to właśnie on zainspirował Marka Kiedrowskiego, leśniczego leśnictwa Błotkowo do rozwijania swojej pasji fotograficznej. Wykonywana przez niego praca pozwala nie tylko na powody do satysfakcji zawodowej, ale również twórcze spełnienie. Od 21 czerwca w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie możemy podziwiać wystawę jego twórczości.

"Pejzaże Marka Kiedrowskiego" to tytuł wystawy, która przenosi nas w różne strony Polski i Europy, zaczynając od ziemi kościańskiej, po polskie wybrzeże aż do Czech, Niemiec, Włoch, Grecji czy hiszpańskiej Teneryfy.

Pasja narodziła się kilkadziesiąt lat temu. Jako nastolatek-przyrodnik zaprogramowany na leśnictwo substytutem łowiectwa, na które było jeszcze za wcześnie, jego wybór padł na fotografię przyrodniczą. Wtedy zasiadki przy wodopojach, poranne czaty na tokowiskach lub podchodzenie żerujących zwierząt było tak samo emocjonujące z aparatem, jak polowania z prawdziwą bronią w ręku. Kiedy wkońcu zostałem myśliwym i łowiectwo wzięło na wiele lat górę nad robieniem zdjęć, nie zdawałem sobie sprawy, że fotograficzna pasja stała się autonomicznym bytem mojej podświadomości - wspomina autor wystawy. 

Po ponad dwudziestu latach przerwy leśniczy powrócił do fotografowania, dla którego porzucił praktycznie wszystkie inne zainteresowania. Musiał jednak zmierzyć się z techniką cyfrową, ponieważ dobrze mu znane aparaty analogowe niemal zniknęły z rynku. Wiązało się to z wieloma zmianami w procesie tworzenia: trzeb było nauczyć się cyforwej obróbki obrazu, a ciemnię zastąpić komputerem z oprogramowaniem graficznym. Zmienił się także kierunek moich fotograficznych zainteresowań; zdjęcia przyrodnicze zmieniłem na fotografię pejzażową - opowiada artysta.

Pan Marek Kiedrowski może i nie jest częstym uczestnikiem konkursów fotograficznych, ale ma na swoim koncie kilka cennych wyróżnień. Dwukrotnie zdobył złoty medal United Photographers International w konkursie organizowanym przez The Photographic Society of New York.

Za fotografię "Aleja" otrzymał złoty medal The Royal Photographic Society of Great Britain. W prestiżowym Swiss International Photo Contest w 2013 roku jego twórczość nagrodzono srebrnym medalem.Zdjęcia mojego autorstwa były także nagradzane i wyróżniane podczas kilku edycji Polish International Exhibition - wydarzenia organizowanego przez klub fotograficzny Fotoferia. Ponadto doczekałem się kilku publikacji w krajowej i zagranicznej prasie poświęconej sztuce fotograficznej - opowiada p. Marek Kiedrowski.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Muzeum Leśnictwa – Oficynie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, która potrwa do połowy września br.