Aktualności Aktualności

Dzień Otwarty w Arboretum im. Prof. Stefana Białoboka w Stradomi

Po Nocy Muzeów warto wybrać się do Zaczarowanego Ogrodu, który również odsłoni przed Wami niejedną tajemnicę. Niezwykłe kolekcje drzew, alpinarium wraz ze zbiorem roślin wodnych i chronionych, szkółka, plantacje nasienne, archiwum klonów cennych gatunków oraz „zielona szkoła" - tak w skrócie można opisać miejsce niezwykle ciekawe i obowiązkowy punkt wycieczki turystycznej odwiedzającej Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie". To Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi Dolnej.

Ciekawostki na temat Arboretum i mapa tutaj!

Na spacer po „ogrodzie drzewnym", jak zwykli nazywać Arboretum jego stali bywalcy, zaprasza Nadleśnictwo Syców. Dzień otwarty obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Fascynujący Świat Roślin". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny! Podczas trwania wycieczek i prelekcji będzie możliwość również zakupu sadzonek drzew i krzewów. Wydarzeniu towarzyszyć będą także wystawy lokalnych rękodzielników oraz hodowców.

W programie:

 • 11.00 i 14.00 - wycieczka z przewodnikiem po terenie Arboretum;
   
 • 12.30 - prezentacja terenowa osobliwości dendrologicznych w arboretum;
   
 • 14.00 - kolekcje irysów polskich hodowców;
   
 • 12.00 - 17.00 - „Leśnictwo w pigułce", warsztaty edukacyjne;
   
 • 13.00 - 17.00 - wystawa dotycząca zasad hodowli roślin w warunkach in vitro;
   
 • 13.00 - plantacje nasienne i archiwa klonów zlokalizowane na terenie arboretum. Obchód terenowy;
   
 • 15.00 - warunki hodowli i prowadzenia rododendronów i azalii.

Zakończenie około godziny 19tej.

Arboretum utworzono w 1994 roku, w miejscu specjalistycznej szkółki leśnej, zajmującej się rozmnażaniem drzew. Nazwano je imieniem prof. Stefana Białoboka, jednego z najwybitniejszych polskich botaników i dendrologów. Obecnie w Arboretum rośnie około 1500 gatunków oraz odmian drzew i krzewów. Odkryjemy tu niezwykłe bogactwo gatunków iglastych, wśród nich świerki, jodły, modrzewie, jałowce, cyprysiki i żywotniki. Po spacerze szlakiem „sosny rychtalskiej" w Arboretum czeka na nas nie lada atrakcja - największa w Polsce kolekcja sosen! Wśród 150 gatunków i odmian warto zwrócić uwagę na „Syców" i „Ślizów" - dwie zupełnie nowe, wyhodowane w Arboretum karłowe odmiany sosny czarnej. Nie mniej okazale prezentuje się kolekcja gatunków liściastych, szczególnie klonów, brzóz i buków.